• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

kraj

Przed wakacjami nie będzie przywróconych tradycyjnych zajęć w szkołach

08:00, 02.06.2020
  Mateusz Dul, tom;
Przed wakacjami nie będzie przywróconych tradycyjnych zajęć w szkołach

Zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone 12 marca
Zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone 12 marca

Podziel się:   Więcej
– informuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
Przy zgodzie ucznia, gdy sytuacja epidemiczna jest bezpieczna, przy zachowaniu wytycznych, które dotyczą poszczególnych branż, uczniowie mogą kontynuować naukę zawodu, zwłaszcza ci, którzy kończą już swoją edukację i niedługo będą zdawali egzaminy zawodowe
Z zawieszenia tradycyjnych lekcji najbardziej cieszą się uczniowie. Choć brakuje im kontaktu z rówieśnikami, to dla swojego bezpieczeństwa wolą zostać w domu. Zdaniem uczniów, w domu wiele czasu poświęcają na naukę, więc ich edukacja nie jest zagrożona. - Nie możemy się spotkać z naszymi rówieśnikami, czy nauczycielami np., ale jeśli ma to pomóc w zatrzymaniu pandemii to dlaczego nie? Dla mnie jest to dobre rozwiązanie – przyznaje Krzysztof Lewandowski, uczeń szkoły ponadpodstawowej.

Brak lekcji nie oznacza, że uczniowie do szkół nie pójdą wcale. Cały czas, zapewnioną opiekę mają ci najmłodsi, z pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Do tej pory na konsultacje mogli przyjść maturzyści i uczniowie 8 klasy szkoły podstawowej.


Od 1 czerwca na dodatkowe zajęcia dydaktyczne zgłosić mogą się wszystkie osoby, które tego potrzebują. Zmiany dotyczą także techników i szkół branżowych. Uczniowie będą mogli odbywać praktyki zawodowe, a w szkołach zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną zawodu.
 
 
 
...
 
– zaznacza Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
Nasi wizytatorzy jeżdżą sprawdzają, czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem. W tym roku będzie dodatkowe zadanie, polegające na tym, czy wszystko odbywa się nie tylko zgodnie z prawem, ale też wytycznymi ministra zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego
Także wakacje będą inne niż dotychczas. Kolonie i obozy będą możliwe do zorganizowania, jednak w znacznie mniejszych grupach niż dotychczas. W jednym pokoju może być maksymalnie czworo dzieci, przy zachowaniu odpowiednich odległości. Organizatorzy letniego wypoczynku nie zamierzają jednak z wyjazdów zrezygnować.

- Harcerze szykują się, będzie harcerska akcja letnia. Nie będzie ona wyglądała tak jak w poprzednich latach. Bo dostosowujemy się do tych wszystkich wymagań i to ogranicza naszą działalność taką codzienną – opowiada hm. Beata Kobus, komendant ZHP Bydgoszcz-Miasto.

Kuratorium Oświaty zapowiada, że jak co roku będą prowadzić kontrole w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży. Urzędnicy spodziewają się, że w tym roku obowiązków będzie znacznie więcej.
Na razie nie wiadomo, czy od nowego roku szkolnego, uczniowie będą mogli znów zasiąść w szkolnej ławce. Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej.