• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sanepid skontrolował kolonie i obozy w regionie. Dwa mandaty dla organizatorów

15:50, 05.08.2020
  Bartosz Stelmasik, Karolina Kania, AS;   PWIS
Sanepid skontrolował kolonie i obozy w regionie. Dwa mandaty dla organizatorów

W trakcie kontroli kolonii i obozów nie wykryto na szczęście większych nieprawidłowości (fot. pixabay.com)
W trakcie kontroli kolonii i obozów nie wykryto na szczęście większych nieprawidłowości (fot. pixabay.com)

Podziel się:   Więcej
- wyjaśnia Tomasz Nowak; kierownik półkolonii.
Każdy wchodzący do nas, musi być wyposażony w maseczkę, którą oczywiście ma założoną i zasłania ona usta i nos. Dodatkowo dziecko w momencie wejścia musi zdezynfekować ręce i do strefy, do której wchodzą dzieci, wchodzi już samodzielnie
ZOBACZ: Ruszają "Europodwórka". Zagraniczni wolontariusze przygotują gry i zabawy

Wakacje trwają w najlepsze. W jednej z toruńskich placówek najmłodsi mogą m.in. tworzyć postacie z gier oraz tworzyć gry. Jak same przyznają, bardzo dobrze się bawią.

- My tu programujemy gry i budujemy modele z klocków lego – mówi jedno z dzieci. - Na początku, jak przychodzimy, to układamy jakiś model, potem idziemy na śniadanie, potem robimy gry w scratchu, potem znowu układamy jakiś model, potem idziemy na dwór, potem idziemy na obiad, potem znowu robimy gry w scratchu, potem jakiś model i potem już idziemy do domu – opowiada inne dziecko. - Można na półkolonię przyjść i np. robić gry na scratchu. A temat to jest dokładnie robienie gier o kosmosie – dodaje inny uczestnik zajęć.

By najmłodsi mogli beztrosko spędzać czas, dorośli muszą zadbać, by wszystko było zgodne z obecnymi zasadami, a te reguluje m.in. Główny Inspektor Sanitarny.
 
 
 
...
 
- zaznacza Olga Radkiewicz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Stwierdzić należy, że ci, którzy podjęli się tego wyzwania, żeby takie miejsce zorganizować, bardzo dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. Tu są naprawdę nieliczne nieprawidłowości i sporadycznie notowane
Sanepid podczas ostatniego nadzoru skontrolował 239 letnich turnusów, na których z wypoczynku skorzystało ponad 7 tys. dzieci. W trakcie kontroli oceniano: stan i wyposażenie pomieszczeń, miejsc przebywania uczestników, zaplecza sanitarnego, zaopatrzenia w wodę, gromadzenia odpadów stałych i odprowadzania ścieków; w części żywieniowej kontrolowano sposób przygotowywania i spożywania posiłków.

Sprawdzano również warunki przechowywania żywności oraz stan sprzętu i urządzeń zaplecza kuchennego; przestrzegania zasad dotyczących zapewnienia uczestnikom i pracownikom bezpieczeństwa i higieny podczas wypoczynku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wdrożenie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce i posiadania procedur postępowania na wypadek podejrzenia i zakażenia koronawirusem dzieci/młodzieży lub pracowników oraz stosowania środków zapobiegawczych mających na celu minimalizowanie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19; przestrzegania obowiązujących przepisów przeciwepidemicznych, częstego mycia i/lub dezynfekcji rąk, zachowywania zasad dystansu społecznego, a w miejscach wyznaczonych przepisami – przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa.
- podsumowuje rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu.
- W jednym obiekcie w trakcie kontroli stwierdzono brak orzeczeń do celów sanitarno-epidemiologicznych u personelu. Oczywiście tę nieprawidłowość szybko usunięto. W drugim przypadku natomiast nieprawidłowości dotyczyły niesprawnego urządzenia chłodniczego, niewłaściwych warunków przechowywania i stosowania o produkcji przeterminowanych produktów spożywczych
Wykryte nieprawidłowości zostały natychmiast usunięte. Dotyczyły dwóch obiektów. Odpowiedzialni zostali ukarani mandatami karnymi.
Rodzicie i opiekunowie mogą sami sprawdzić w bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej, czy organizatorzy posiadają zgodę na rozpoczęcie działalności.

ZOBACZ: Nie masz pomysłu na wakacje? MEN codziennie podpowie!

W przypadku wypoczynku organizowanego w formach wyjazdowych najczęstsza lokalizacja turnusów wynikająca z walorów krajobrazowych i posiadanej bazy turystycznej to powiaty: bydgoski, tucholski, żniński i brodnicki. Z wypoczynku w miejscu zamieszkania najwięcej dzieci i młodzieży skorzystało w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Nakle.

Zajęcia dla uczestników wypoczynku realizowane były zgodnie z ustalonym harmonogramem dostosowanym do warunków wynikających z ogłoszenia stanu epidemii.

Podczas tegorocznego wypoczynku, podobnie jak w latach ubiegłych, propagowano właściwe zachowania w trosce o bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży poprzez dystrybucję materiałów edukacyjnych: przekazywano ulotki dotyczące bezpiecznego wypoczynku letniego, bezpieczeństwa kąpieli, szkodliwości palenia tytoniu i zażywania narkotyków.

ZOBACZ: Zapisz dziecko na półkolonie. Można już składać dokumenty

Organizatorzy zapewniali opiekę medyczną podczas wypoczynków najczęściej poprzez zawarcie umowy z pielęgniarką lub ratownikiem medycznym lub przez porozumienie z najbliższym zakładem opieki zdrowotnej. We wszystkich objętych kontrolą miejscach wypoczynku zapewniono apteczki wyposażone w podstawowe środki do udzielania pierwszej pomocy oraz instrukcje jej udzielania zawierające numery telefonów alarmowych.

Podczas trwania wypoczynku odnotowano 19 urazów (rana cięta palca lewej dłoni, skręcenie kostki nogi, zacięcie nożem palca wskazującego dłoni, usunięcie resztki po kleszczu, oparzenie pierwszego stopnia ramienia, skaleczenie dłoni, zbicie barku, otarcia naskórka i ukąszenie przez owady) i 4 zachorowania (bóle brzucha, gorączka i biegunka, w tym u 2 uczestników wystąpiła gorączka, co skutkowało odizolowaniem ich od pozostałych dzieci – po 2 dniach utrzymywania się gorączki, pomimo zażycia leków, podjęto decyzję o pobraniu wymazu w kierunku COVID-19 – wyniki badania okazały się na szczęście negatywne.
źródło: PWIS