• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kujawsko-Pomorskie

Szkoły częściowo otwarte dla uczniów. Do normalnych lekcji jeszcze daleko

18:49, 25.05.2020
  Jagoda Rogatty;
Szkoły częściowo otwarte dla uczniów. Do normalnych lekcji jeszcze daleko

Otwarcie szkół nastąpiło w porozumieniu z sanepidem
Otwarcie szkół nastąpiło w porozumieniu z sanepidem

Podziel się:   Więcej
– podkreśla Ewa Szulc, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy.
Dzieci, wchodząc do placówki, wiedziały już, że będą miały swoje miejsca; że muszą częściej myć ręce niż zazwyczaj; że mają nie dotykać kolegów czy koleżanek; że mają zachowywać odległości
Rok szkolny trwa, choć nauka wygląda inaczej. Opieka nad dziećmi pod okiem nauczycieli to rozwiązanie dla rodziców, którzy w czasie epidemii nie mogą pozostać z pociechami w domu. o pracy wróciły także miejskie żłobki i przedszkola. W Toruniu otwarto kolejnych 27 placówek. W Bydgoszczy z takiej formy opieki skorzystali na razie rodzice blisko 760 dzieci.
 
 
 
...
 
- zauważa Elżbieta Peplińska, nauczycielka j. polskiego, wicedyrektor ZS nr 8 w Bydgoszczy.
To jest zupełnie inna praca, kiedy na bieżąco można skontrolować choćby to, czy materiał jest zrozumiały
Otwarcie bydgoskich szkół, dyrektorzy przeprowadzili w porozumieniu z inspekcją sanitarną, wedle wytycznych Ministerstwa Zdrowia. W placówkach przygotowano dodatkowe pomieszczenia. Gdyby u któregoś z dzieci pojawiły się niepokojące objawy, zostanie odizolowane od grupy. Szkołę podzielono na strefy i ciągi komunikacyjne. Z sal usunięto wszystkie przedmioty, których nie można zdezynfekować. Pomieszczenia są regularnie wietrzone. Obowiązkowo: higiena rąk i dystans między uczniami. - Trzeba było opracować wszelkie procedury, na każdą okoliczność. Również urząd miasta bardzo nas wsparł, bo otrzymaliśmy wszelkie środki ochrony osobistej i do dezynfekcji - przyznaje Eugeniusz Sobieraj, dyrektor ZS nr 8 w Bydgoszczy.

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, ale jest też radość. Z powrotu do szkoły cieszą się w szczególności uczniowie, przygotowujący się do egzaminów końcowych. - Wypadliśmy trochę z takiej systematyczności, która była w szkole, jednak uważam, że te zajęcia to bardzo dobra inicjatywa i uważam, że się przydadzą – mówi Patryk Wielawski, ósmoklasista. - Według mnie, jest dużo lepiej, bo mamy ten kontakt z nauczycielem, który od razu na miejscu może nam coś podpowiedzieć – dodaje Filip Grzeszczuk, ósmoklasista.

Podpowiedzieć i wytłumaczyć. Po dwóch miesiącach zdalnej nauki potrzebne są dodatkowe szlify. - Sprawdzamy, czy coś umknęło z głowy, czy wszystko jest poukładane tak, jak być powinno – mówi Anna Wojtuń, nauczycielka matematyki.
– podsumowuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
W mojej opinii rodzice są nie tyle zmęczeni sprawowaniem opieki nad swoimi dziećmi w domu, co codziennym wspieraniem ich w nauce, realizacji zadań przekazywanych uczniom przez nauczycieli i z pewnością chętniej posłaliby swoje dzieci do szkoły, gdyby szkoła realizowała w pełni swoje zadania dydaktyczne
Z konsultacji mogą skorzystać także maturzyści, ale w tym przypadku zainteresowanie bezpośrednim kontaktem z nauczycielami nie jest duże. Większą popularnością cieszą się zajęcia on-line. - Uczniowie klas 3 kontaktują się ze swoimi nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Przesyłają prace polonistom, rozmawiają, pytają o zadania maturalne - mówi Aneta Jaworska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku.

Spośród 724 szkół podstawowych w regionie, zajęcia dla uczniów klas 1-3 wznowiono w 340 szkołach. Konsultacje dla ósmoklasistów odbyły się w 66 proc. podstawówek. W 50 gminach ani jedna szkoła podstawowa nie wznowiła funkcjonowania. Żadnej placówki nie otwarto także w całym powiecie radziejowskim.
Od 1 czerwca możliwość konsultacji zostanie rozszerzona, tak by mogli z niej skorzystać wszyscy chętni uczniowie, jeszcze przed wystawieniem ocen i zakończeniem roku szkolnego. Wakacje mają rozpocząć się 27 czerwca.

zobacz również