• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Toruń

UMK zyskał pełne członkostwo w międzynarodowym konsorcjum uczelni!

21:02, 02.07.2020
  Natalia Kurowska, AZ;
UMK zyskał pełne członkostwo w międzynarodowym konsorcjum uczelni!

Uniwersytet Mikołaja Kopernika oficjalnie w gronie grupy YUFE
Uniwersytet Mikołaja Kopernika oficjalnie w gronie grupy YUFE

Podziel się:   Więcej
- wyjaśnia prof. Wojciech Wysota, prorektor ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym, UMK w Toruniu.
Student naszego uniwersytetu będzie studentem uniwersytetu w Madrycie, student Uniwersytetu w Maastricht, będzie studentem Uniwersytetu w Toruniu, to jest właśnie idea uniwersytetu europejskiego, i to będzie finansowane w dłuższej perspektywie, mówi się o 9 latach
Uniwersytet Mikołaja Kopernika oficjalnie w gronie grupy YUFE - uczelni wyższych, które za cel postawiły stworzenie pierwszego Uniwersytetu Europejskiego, otwartego dla każdego.
 
 
 
...
 
- zaznacza dr Daniela Trani, dyrektor YUFE, Uniwersytet w Maastricht.
Razem z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i pozostałymi partnerami będziemy bardzo unikatową alternatywą i możliwością dla naszej młodzieży, studentów, ale będzie miało to również wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców naszych regionów. Ten system edukacyjny jest bardzo innowacyjny
YUFE to jedno z 17 konsorcjów uniwersytetów wybranych przez Komisję Europejską, aby opracować i wdrożyć modelowy Uniwersytet Europejski. Przygotowania do uruchomienia takiego projektu planowane są na najbliższe trzy lata.

- Uniwersytety muszą przejąć inicjatywę, aby ułatwić wymianę pomysłów, mobilność, a także wspólne projekty łączące uniwersytet z miastami, regionami, krajami i całością Europy - podkreśla prof. Martin Paul, prezydent Uniwersytetu w Maastricht, przewodniczący konsorcjum YUFE.

Zgodnie z koncepcją, taki uniwersytet ma umożliwić przyszłym studentom komponowanie programów studiów, bazując na ofercie dydaktycznej wszystkich partnerskich uczelni.

Oficjalnym językiem wykładowym ma być język angielski, ale studenci odbywający część swoich studiów w innym kraju będą zachęcani i wspierani w nauce lokalnego języka.

Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymają dyplom, który będzie uznawany w całej Europie.

- Studenci będą mogli odwiedzać te uniwersytety partnerskie, będą mogli uczestniczyć w kursach online - wymienia prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK.

- Przede wszystkim otwieramy się na wolontariat bądź staże związane z wydarzeniami o charakterze międzynarodowym - dodaje Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Zdobyty dyplom ma być unikatowym dokumentem, który będzie nie tylko poświadczał uzyskane umiejętności akademickie, ale potwierdzi także odbyty wolontariat, znajomość języków obcych czy zrealizowane szkolenia zawodowe.
W grupie YUFE znajduje się 10 uczelni z 10 krajów europejskich, w tym m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec.