• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

kujawsko-pomorskie

By mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kolejne Punkty Informacyjno-Doradcze dla uchodźców

19:59, 23.03.2023
  K. Ormanowska/B. Karczmarczyk/M. Góski;
By mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kolejne Punkty Informacyjno-Doradcze dla uchodźców

Nowe Punkty Informacyjno-Doradcze dla uchodźców w Inowrocławiu, Żninie, Świeciu i w Nakle nad Notecią
Nowe Punkty Informacyjno-Doradcze dla uchodźców w Inowrocławiu, Żninie, Świeciu i w Nakle nad Notecią

Podziel się:   Więcej
- podkreśla Tomasz Fliciński, doradca w punkcie informacyjnym w Żninie.
Zmienił się charakter osób, którym pomagamy. To już nie jest „uciekamy”, tylko „chcemy na jakiś czas osiąść, na dłuższy czas”. To już nie jest pomoc, że zamykamy w ośrodku, dać jeść i przeczekać chwilę, że zaraz wrócą do domu, ale pomóc w asymilacji i odnalezieniu się wśród nas

W Polsce odnaleźli bezpieczne schronienie. Czy są tu od tygodnia, czy od kilku miesięcy, wszyscy potrzebują wsparcia. Żywność, ubrania, środki czystości, zabawki dla dzieci - to najpilniejsze potrzeby.

Rodzin z Ukrainy, które nie mogą wrócić do domów jest wiele. Korzystają z pomocy instytucji czy stowarzyszeń. Starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Punkt przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy odwiedzają zarówno ci, którzy potrzebują wsparcia, jak i osoby, które chcą je zaoferować.

- Praktycznie nie ma dnia by nam ktoś czegoś nie dostarczył i całe szczęście, bo byśmy z pustymi rękami tu stali, a są to osoby po 50 roku życia, rodzice z małymi dziećmi, do tego bariera językowa. Więc i jednej i drugiej grupie trudno się odnaleźć w tych realiach - mówi Adam Jaworski, prezes Stowarzyszenia „Dzięki Wam”.

Potrzebna jest nie tylko pomoc materialna, ale prawna, administracyjna czy medyczna. Dlatego wojewoda kujawsko-pomorski, po Bydgoszczy i Toruniu, uruchomił nowe punkty konsultacyjno-doradcze w Inowrocławiu, Żninie, Nakle nad Notecią i Świeciu.
 
 
 
...
 
- Problemy głownie to legalizacja pobytu, karta pobytu, przedłużenie karty pobytu, ale także świadczenia jak 500 plus, są pytania o specjalistów, gdzie się kierować - wskazuje Kinga Kwiecień, doradca w punkcie informacyjnym w Inowrocławiu.

Punkty informacyjno-doradcze działają od poniedziałku do piątku, od godziny od 7.00 do 15.00. Zatrudnione są w nich osoby, które mówią w języku ukraińskim, tak by sprawnie udzielać pomocy.

- Nasze zadanie istotne i ważne, żeby dla tych osób poszukać przestrzeń w naszych małych ojczyznach, by znalazły pracę, by dzieci chodziły do szkół - zaznacza Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Punkty Informacyjno-Doradcze mogły powstać dzięki dofinansowania z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.