- wskazuje ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber z Zakładu Karnego w Potulicach.
„Jeżeli chodzi o pracę w mundurze, to ważna jest dostępność człowieka. My musimy być dyspozycyjni, to jest bardzo ważny element naszej służby ” ZOBACZ: Marlena Maląg: praca zdalna zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy
Ile młodych ludzi, tyle priorytetów.
- Dobra atmosfera w pracy, myślę, że jest najważniejsza – mówi uczestniczka targów.
- Według mnie najważniejszy jest własny rozwój oraz perspektywy typowo naukowe – wskazuje student.
- Zarobki też są bardzo ważne, ale fajnie, gdyby były też fajne godziny pracy, takie normalne, „ludzkie” – zaznacza przeglądająca oferty studentka.
Potrzeby pracowników zmieniają się z roku na rok. Według badań, w ciągu ostatnich dwóch lat młodzi ludzie szukający zatrudnienia coraz częściej zwracają uwagę na proponowane wynagrodzenie i elastyczne godziny pracy; coraz rzadziej - na możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego i stabilność zatrudnienia.
Ważne jest także zachowanie równowagi w życiu prywatnym i zawodowym oraz możliwość pracy zdalnej, która nie wszędzie jest możliwa.
- wylicza dr hab. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju PBŚ.
„Ci przedsiębiorcy, którzy się tu wystawiają, to bardzo szeroka skala branż: od technologicznych, inżynierskich po biotechnologiczne. A niebawem, myślę, że i medyczne ”Bo więzienie działa przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, także w weekendy i święta. Zakład Karny w Potulicach obecnie poszukuje strażników oraz psychologów. Potencjalnych kandydatów zachęcają m.in. możliwością przejścia na emeryturę po 25 latach służby.
Pracowników szuka także m.in. bydgoska PESA. Tu potrzeba m.in. monterów, mechaników czy programistów.
- Dobrze by było, gdyby to były osoby chętne do rozwoju, z kreatywną smykałką, które szybko się uczą i pracują samodzielnie - zaznacza Karolina Świechowicz z Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.
Z ofertą firm z regionu można było zapoznać się podczas "Targów Pracy i Kariery', zorganizowanych na Politechnice Bydgoskiej.
Rynek pracy wciąż waha się między rynkiem pracodawcy a pracownika. Ofert jest sporo, ale nie dla każdego.
- Pracę nie jest łatwo uzyskać w dzisiejszych czasach, ponieważ wszyscy wymagają od nas doświadczenia, a jak wiadomo, jesteśmy dopiero studentami i musimy gdzieś zdobyć to doświadczenie – tłumaczy uczestnik targów.
Jednak bezrobocie nadal utrzymuje się na historycznie niskich poziomach. Na koniec lutego stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. To mniej niż w tym miesiącu w roku poprzednim.