• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

kujawsko-pomorskie

Wyznaczanie azymutu, reakcja na kontakt z przeciwnikiem. Pętla taktyczna to prawdziwy test wytrzymałości

18:45, 23.03.2023
  Michał Górski/PH;
Wyznaczanie azymutu, reakcja na kontakt z przeciwnikiem. Pętla taktyczna to prawdziwy test wytrzymałości

Do egzaminu przystąpiło ponad 150 kandydatów z całego regionu
Do egzaminu przystąpiło ponad 150 kandydatów z całego regionu

Podziel się:   Więcej
- wskazuje Karolina Kubiszak.
Zawsze lubiłam pomagać ludziom, dlatego też czuję taką potrzebę, żeby też zrobić coś od siebie dla innych

Konfrontacja z siłami przeciwnika i taktyczny odwrót. To jedno z zadań, z którymi musieli poradzić sobie przyszli terytorialsi.

- Musieliśmy po prostu w odpowiedni sposób ewakuować się zachowując wszystkie zasady, które poznaliśmy na zajęciach – mówi Karolina Kubiszak.

Łącznie do pokonania było 10 stacji. W ich trakcie kandydaci mieli za zadanie także m.in. wyznaczyć azymut w terenie czy udzielić pomocy przedmedycznej.

- Muszą się żołnierze wykazać dobrą pracą w grupie, dobrą kondycją fizyczną oraz znajomością taktyki - zaznacza ppor. Wiktor Wopszal, dowódca kompanii szkolenia wyrównawczego.

Do egzaminu przystąpiło ponad 150 kandydatów z całego regionu. Były to zarówno osoby, które swoją przygodę z wojskiem dopiero zaczynają, jak i te, które doświadczenie militarne już posiadają.

- Bardzo wysoki poziom. Na pewno dobrze przygotowani instruktorzy, młodzi instruktorzy też z pasji, z powołania - zaznacza szer. Rafał Górski z Inowrocławia.

- Odszedłem z wojska po 17 latach. Byłem na dwóch misjach i chciałem swoją wiedzę przekazać dalej młodszym - opowiada st. kpr. Damian Rydlewski z Bydgoszczy.

Terytorialsi, którzy zdali egzamin w sobotę, złożą oficjalną przysięgę w Inowrocławiu.
 
 
 
...
 
Kolejne wcielenie do WOT już w połowie maja. Osoby, które chciałyby się więcej dowiedzieć o służbie terytorialsów i innych rodzajach sił zbrojnych, mogą to zrobić podczas kolejnej edycji programu „Trenuj z Wojskiem”.

- Każda z osób, która przyjdzie na takie szkolenie, będzie miała możliwość dotknąć broń, dowiedzieć się, jak działa. Będzie miała możliwość poznania elementów taktyki, terenoznawstwa, pierwszej pomocy czy też walki wręcz - informuje ppor. Julia Rozworowska-Wolańska, oficer prasowy 8. K-PBOT.

Najbliższa edycja programu rusza pierwszego kwietnia. Oprócz terytorialsów, zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej na temat służby Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych czy Wojsk Specjalnych.

W regionie udział w programie wezmą 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy, Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, bydgoska 1 Brygada Logistyczna oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

zobacz również