• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kaszubi spotkali się w Gniewinie

19:21, 19.03.2023
Kaszubi spotkali się w Gniewinie

Kaszubi spotkali się w Gniewinie
Kaszubi spotkali się w Gniewinie

Podziel się:   Więcej

Dzień Jedności Kaszubów odbył się już po raz 19. To święto, które obchodzone jest na pamiątkę pierwszej historycznej wzmianki o Kaszubach z XIII wieku. Tegoroczne uroczystości zorganizowano w Gniewinie w powiecie Wejherowskim. Wydarzenie współorganizowali Stowarzyszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz samorząd województwa pomorskiego. Działacze regionalni pamiętali o historii regionu i podkreślali wielką rolę Antoniego Abrahama w walce o kaszubską tożsamość.

Na miejscu nie zabrakło też przedstawicieli władzy centralnej, którzy przypominali przywiązanie papieża Polaka do mieszkańców Kaszub. Kaszuby w całości znalazły się w granicach województwa pomorskiego po reformie administracyjnej z 1999 roku i od tego czasu kultura kaszubska rozwija się przy współpracy z samorządowcami.

Tradycyjnie już w trakcie Dnia Jedności Kaszubów bito rekord największej liczby osób jednocześnie grających na akordeonach. Do dziś wynosił on 327 muzyków. Kaszubi zwracają też uwagę na liczne przywileje, które posiadają. Dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości, własny język urzędowy czy nauka tradycji w szkołach to tylko niektóre z nich, które wyróżniają tę grupę etniczną.

Dzień Jedności Kaszubów to obok Światowego Zjazdu Kaszubów najważniejsza data w kalendarzu dla tutejszej ludności. Tegoroczne obchody były pierwszymi organizowanymi w pełnym wymiarze po pandemii Covid-19. Działacze już teraz zapraszają też na wspomniany zjazd, który odbędzie się latem w Kartuzach.

 
 
 
...