• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kielce

Konsultacje społeczne dotyczące wzgórza Karscha

14:37, 23.01.2020
  Katarzyna Kozior, dar;
Konsultacje społeczne dotyczące wzgórza Karscha

Konsultacje społeczne dotyczące wzgórza Karscha
Konsultacje społeczne dotyczące wzgórza Karscha

Podziel się:   Więcej
Kiedyś była to architektoniczna perełka. XIX-wieczna podmiejska rezydencja architekta Aleksandra Borkowskiego, która trafiła w ręce Ludwika Stumpfa. Przedsiębiorca wybudował w pobliżu browar. – To była chyba najnowocześniejsza technologicznie kielecka fabryka. Niestety zniszczył ją wielki pożar i później piwa już tam nigdy nie produkowano – opowiada Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Teraz Wzgórze Karscha to ruina, architektoniczny bałagan i chwasty. Od lata miasto nie miało pomysłu jak rozwiązać kwestie właścicielskie i architektoniczne. Ale w końcu sprawa rozwiązała się sama - obecnie nieruchomość należy do dwóch właścicieli, którzy zamierzają poczynić w tym miejscu duże inwestycje. Aby tak się stało, potrzebne jest studium zagospodarowanie terenu. A do jego przygotowania – społeczne konsultacje.

W trakcie kolejnej ich tury swoje koncepcje zaprezentowali architekci z Kielc i Krakowa. – XIX wieczny przemysł, przepiękne budynki w dobrej skali, ergonomicznym ułożeniu... To dobra szansa żeby ponownie zaszczepić w tym miejscu dawne wartości – mówiła dr inż. Urszula Forczek-Brataniec z Politechniki Krakowskiej. - Nie chcemy narzucać naszej wizji, od tego są projektanci, natomiast dobrze by było, jasno określić nieprzekraczalne zasady kształtowania przestrzeni – stwierdził Marek Pak ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Wnioski zebrane podczas konsultacji mają pomóc w zmianie studium zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.
Zobacz materiał filmowy.
 
 
 
...
 

zobacz również