• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W Lublinie stanie pomnik bł. Emiliana Kowcza

17:15, 22.02.2019
W Lublinie stanie pomnik bł. Emiliana Kowcza W Lublinie na skwerze w okolicy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku powstanie pomnik błogosławionego ks. Emiliana Kowcza. W uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego udział wziął dziś prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

W Lublinie na skwerze w okolicy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku powstanie pomnik błogosławionego ks. Emiliana Kowcza. W uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego udział wziął dziś prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

fot. TVP3 Lublin
fot. TVP3 Lublin

Podziel się:   Więcej
Pomnik ku czci bł. Emiliana Kowcza to gest świadczący o wzajemnym szacunku i wzajemnych moralnych i chrześcijańskich wartościach łączących na zawsze naród polski i ukraiński. Tymi słowami swoją przemowę rozpoczął prezydent Petro Poroszenko. To właśnie postać błogosławionego potrafi w sposób szczególny łączyć oba kraje.

Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę o wyrażeniu zgody budowę pomnika, który ma powstać z inicjatywy lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że ks. Kowcz jest symbolem pojednania i zgody między ludźmi. Pomnik jest uhonorowaniem duchownego, który swoją postawą dawał świadectwo wiary w człowieka i pozostał wierny wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych. Postać błogosławionego Emiliana Kowcza powinna być wzorem we współczesnym świecie przekonywali uczestnicy uroczystości.

Podpisany przez prezydenta Ukrainy, duchownych oraz inicjatorów budowy pomnika akt erekcyjny został dziś oficjalnie wmurowany. Pomnik ma powstać za kilka miesięcy.