• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Olsztyn

Campus Polska Przyszłości. Podziękowania działaczek białoruskiej opozycji

14:24, 29.08.2021
  RW (wideo), MN;   PAP
Campus Polska Przyszłości. Podziękowania działaczek białoruskiej opozycji

Uczestnicy Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Uczestnicy Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Podziel się:   Więcej
Tematem pierwszego niedzielnego panelu podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie było hasło "Jak bronić wartości Europy?", a pretekstem m.in. sytuacja w Białorusi. Pierwotnie miała w nim wziąć udział uczestniczka wyborów prezydenckich w Białorusi w 2020 roku Swietłana Cichanouska, ale ostatecznie nagrała ona tylko przesłanie video w języku angielskim, które zostało wyemitowane przed panelem.

Podkreśliła w nim, że jest dumna z białoruskiego społeczeństwa i jego postawy od sierpnia 2020 roku, że ci wszyscy ludzie, którzy demonstrowali, to "bohaterowie demokratycznej Białorusi". Jak dodała, społeczeństwo Białorusi nie przestaje marzyć o nowej demokratycznej Białorusi. Cichanouska zaznaczyła też, że Białoruś potrzebuje dziś europejskiej solidarności oraz że kraj ten zasługuje na lepszą przyszłość.

W debacie prowadzonej przez szefa "Krytyki Politycznej" Sławomira Sierakowskiego wzięły udział była polska komisarz UE i była wicepremier Elżbieta Bieńkowska, Cecilia Malmstroem - była członkini rządu szwedzkiego i komisarz UE Olga Kovalkova - działaczka białoruskiej opozycji, członkini białoruskiej Rady Koordynacyjnej, a także Tatiana Niadbaj - białoruska animatorka kultury, która odgrywała jedną z kluczowych ról w protestach w tym kraju, była szefowa białoruskiego PEN Clubu.
 
 
 
...
 
źródło: PAP