• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Grunwald

Referendum ws. odwołania wójta Grunwaldu. Znamy wyniki

08:48, 06.09.2021
  AW;   PAP
Referendum ws. odwołania wójta Grunwaldu. Znamy wyniki

Frekwencja wyniosła 20,7 proc.
Frekwencja wyniosła 20,7 proc.

Podziel się:   Więcej
Aby referendum w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji było ważne, powinno wziąć w nim udział nie mniej niż trzy piąte wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach samorządowych w 2018 r. - tj. co najmniej 1390 osób.

W niedzielnym głosowaniu wzięło udział 876 osób. Referendum jest nieważne, wójt gminy Grunwald nie został odwołany - podano w protokole gminnej komisji referendalnej.

Liczba głosów ważnych w referendum wyniosła 864, z czego za odwołaniem wójta zagłosowało 829 mieszkańców gminy. Ogółem do udziału w referendum było uprawionych 4231 osób, frekwencja wyniosła więc 20,70 proc.

Listy wójta

Inicjatorzy referendum zarzucali wójtowi szereg nieprawidłowości w czasie sprawowania urzędu. Wśród powodów, dla których chcieli go odwołać ze stanowiska, wskazywali też głośną medialnie sprawę listów, które Szczepkowski wysłał m.in. do wojewody i premiera, zwracając się o działania zmierzające do odwołania rady gminy w trybie nadzoru.

W obszernych listach wójt opisał "układ", z którym - jak twierdził - musi się mierzyć od początku kadencji. Zaliczył do niego szereg instytucji i osób, w tym niektórych lokalnych polityków i opozycyjnych radnych.

W ocenie inicjatorów referendum, wójt skupił się nie tylko na działaniach radnych, ale "wszedł w intymne sprawy ich rodzin, opisując m.in. orientację seksualną dzieci".

Po tym, jak obie radne opublikowały treść listu wójta na Facebooku, sprawę nagłośniła organizacja Olsztyński Marsz Równości, a po niej lokalne i ogólnopolskie media.

Wójt wydał wtedy oświadczenie, w którym napisał m.in., że wysłane przez niego pisma "nie miały charakteru listu otwartego, ani nie stanowiły oświadczenia podanego do publicznej wiadomości, zaś zawarte w nich informacje zostały przez media przeinaczone". Według niego fragmenty, które wzbudziły kontrowersje, miały jedynie wskazywać na "polityczny charakter działań" opisywanych przez niego osób.

Szczepkowski jest wójtem pierwszą kadencję. W 2018 r. startując z KW PiS wygrał w drugiej turze z urzędującym nieprzerwanie od 28 lat poprzednim wójtem Henrykiem Kacprzykiem (KWW Grunwald). Uzyskał wtedy 1260, czyli 54,81 proc. ważnych głosów.
źródło: PAP