• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Oborniki

Budowa zamku w Stobnicy. Wszczęto postępowanie administracyjne

15:56, 14.08.2020
  Jakub Ptak;
Budowa zamku w Stobnicy. Wszczęto postępowanie administracyjne

Budowa zamku w Stobnicy. Wszczęto postępowanie administracyjne (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Budowa zamku w Stobnicy. Wszczęto postępowanie administracyjne (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Podziel się:   Więcej
Pełna dokumentacja dotycząca decyzji starosty obornickiego wpłynęła do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 13 sierpnia, co pozwoliło na przystąpienie do merytorycznej oceny sprawy i zawiadomienie stron o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego. Jego zakończenie planowane jest na 14 września
O sprawie ponownie zrobiło się głośno w lipcu, kiedy to w związku z inwestycją zatrzymano 7 osób. Wśród zatrzymanych byli m.in. inspektorzy Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach, funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach oraz architekt i główny projektant inwestycji. Zarzuca się im m.in. nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków, a także działanie przeciw środowisku naturalnemu.

Zatrzymań dokonano na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Ten sam organ sprzeciwił się decyzji starosty obornickiego, który udzielił w 2015 roku pozwolenia na budowę zamku na obszarze chronionym Natura 2000. Postępowanie w tej sprawie wszczął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. To właśnie wojewoda może unieważnić tamto pozwolenie.
– informuje Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Stanowisko w sprawie zajęła także Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Poinformowała w nim, że wykorzystano „wszystkie możliwe narzędzia do wstrzymania kontrowersyjnej – i w przekonaniu organów, prowadzonej niezgodnie z prawem – inwestycji w Stobnicy”.