• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Poznań

Ideologiczny spór na lewicy

18:00, 08.03.2021
  Szymon Woźniak/Jakub Ptak;
Ideologiczny spór na lewicy

Dzień, który podzielił. Ideologiczny spór na lewicy
Dzień, który podzielił. Ideologiczny spór na lewicy

Podziel się:   Więcej
Anarchiści z Federacji Anarchistycznej, związani z Kolektywem Rozbrat 7 marca 2021 roku pięknie postanowili uczcić obchody dnia kobiet, napadając, bijąc, pałując i spryskując gazem bezbronne kobiety wracające z demonstracji odnośnie, jak na ironię, praw kobiet
O incydencie po niedzielnej manifestacji poinformowała organizacja Czerwony Front.
 
 
 
...
 
Badamy sprawę i rozpoczęliśmy/ły działania wyjaśniające całą sytuację. Jeżeli doszło do jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet, to taka sytuacja w żadnym wypadku nie powinna mieć miejsca. Stanowczo przeciwstawiamy się wszelkiej przemocy wobec kobiet
– czytamy we wpisie organizacji (pisownia oryginalna). 

Jak twierdzą aktywiści, wśród napastników były osoby, które podczas wydarzenia występowały w kamizelkach organizatorów i miały odpowiadać za bezpieczeństwo. Anarchiści z Rozbratu wyrazili w mediach społecznościowych zgorszenie i zaskoczenie sytuacją, ale nie zaprzeczyli stawianym im zarzutom. 
Niepokoją mnie zmiany językowe. (...) Tak samo koleżanki sinolożki, w bardzo różnym wieku, wszystkie lewicujące. „Ula, o co chodzi?” – pytały, obserwując awantury dotyczące „osób z macicami”. Źle im się to kojarzyło, bo jak się jest sinolożką, to widzi się na co dzień, jak propaganda tworzy językiem nową rzeczywistość, a język przestaje rzeczywistość opisywać
– poinformował Rozbrat (pisownia oryginalna). Poznańscy policjanci ustalają okoliczności zdarzenia i poszukują napastników.

To nie jedyny w ostatnich dniach konflikt na lewicy. Inny toczy się wokół definicji kobiety. 
Stąd wynika zaangażowanie naszego Klubu Parlamentarnego Lewicy w niemal identyczny projekt, ale tym razem obywatelski, pod którym zbierane są podpisy w całym kraju
– powiedziała w powiedziała w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Urszula Kuczyńska, działaczka partii Razem i asystentka posła Macieja Koniecznego.

Wywiad sprzed trzech miesięcy, który przypomniała teraz poznańska aktywistka Adrianna Palus, wywołał burzę w sieci. Lewicowi działacze uznali te słowa za transfobiczne. Dostało się też kierownictwu ugrupowania – najbardziej lewicowego z parlamentarnych, ale nie dość lewicowego, by sprostać oczekiwaniom bardziej postępowych działaczy. 

Głównym przesłaniem akcji zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet było wsparcie dla ofiar przemocy, jednak w kolportowanej ulotce inny postulat wybił się na pierwszy plan. Możliwość usunięcia ciąży wydaje się jednym z nielicznych żądań godzących wszystkie odłamy lewicy. Domagają się tego także anarchiści. Projekt ustawy dopuszczającej legalną aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży złożył Klub Parlamentarny Lewicy, jednak posłowie nigdy się nim nie zajęli.
– powiedziała posłanka Lewicy Katarzyna Kretkowska.

Aborcja była tematem, który jednoczył także pierwsze feministki na świecie – z tą różnicą, że były jej przeciwne (między innymi Susan B. Anthony).