• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wielkopolska

Kontrowersje wokół nominacji Henryka Stokłosy do nagrody Złotego Hipolita

17:28, 15.11.2019
  Anna Molska/Natalia Jankowska;
Kontrowersje wokół nominacji Henryka Stokłosy do nagrody Złotego Hipolita

Kontrowersje wokół nominacji Henryka Stokłosy do nagrody Złotego Hipolita (fot. arch. PAP/B. Borowiak)
Kontrowersje wokół nominacji Henryka Stokłosy do nagrody Złotego Hipolita (fot. arch. PAP/B. Borowiak)

Podziel się:   Więcej
On zasługuje na szacunek i uznanie za to, co zrobił dla tego środowiska. Znam pana Stokłosę od 30 lat i pamiętam jak w latach 90 on podjął się tego trudu tworzenia miejsc pracy. Nasze towarzystwo nie podziela tych obaw, które mają inni. My uważamy, że każdy w życiu nie jest jednozerowy, ma różnorodne problemy. Stokłosa wiele zrobił i tacy ludzie zawsze są kontrowersyjni w wielu środowiskach
Hipolit Cegielski to filolog, przemysłowiec, wydawca i działacz społeczny. Jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach Wielkopolski. W tym roku statuetkę oraz tytuł lidera pracy organicznej mają otrzymać Mariusz Paplaczyk, adwokat, prof. Jan Żurek, prorektor Politechniki Poznańskiej i Henryk Stokłosa - były senator, właściciel imperium rolniczo-przemysłowego w Śmiłowie w północnej Wielkopolsce. Statuetki zostaną wręczone po Gali Konsumenckiej Konkursu Jakości Produktów i Usług Najlepsze w Polsce, którą patronatem honorowym objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego nie widzi nic niestosownego w nominowaniu Henryka Stokłosy do tytułu lidera pracy organicznej.
 
 
 
...
 
- mówi prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król.

W 2009 roku rozpoczął się proces, w którym Henrykowi Stokłosie postawiono 21 zarzutów m.in. oszustwa, wyłudzania dotacji unijnych, zanieczyszczania środowiska przez składowanie resztek zwierzęcych, korupcję i znęcanie się nad pracownikami. W zakładzie Henryka Stokłosy przetrzymywana była też przez 13 godzin ekipa TVP. Dawał się również we znaki okolicznym mieszkańcom, którzy narzekali na liczne niedogodności.

Wówczas Stokłosa został skazany na 8 lat więzienia i grzywnę, ale już po miesiącu wyszedł za kaucją. Sprawę postanowiono rozpatrzyć raz jeszcze, jednak poza składowaniem resztek zwierzęcych, większość zarzutów się przedawniła. Henryka Stokłosy do dziś nie skazano prawomocnym wyrokiem.

Obecnie były senator jest wiceprzewodniczącym radny powiatu pilskiego, gdzie Porozumienie Samorządowe, z którego startował w wyborach, współrządzi powiatem z Prawem i Sprawiedliwością.

W trakcie realizacji materiału do dziennikarki TVP3 Poznań dotarły informacje, że Henryk Stokłosa dowiedział się o wątpliwościach, które pojawiły się po ogłoszeniu jego nominacji i zrezygnował z przyjęcia nagrody, aby nie działać na niekorzyść Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii po tej decyzji postanowiło utrzymać patronat nad galą.

OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 15.11.2019, GODZ. 18:30