„Rolą rady programowej nie jest cenzurowanie programów i mówienie, kogo można zapraszać, a kogo nie, natomiast powinna być zachowana proporcja, jeśli chodzi o tematy i dobieranych gości ” Jak wynika z analizy członka Rady Programowej Radia Poznań Anny Dolskiej, w ciągu 72 dni temat społeczności LGBT w audycji „Wielkopolskie popołudnie” pojawił się 36 razy, czyli w co drugim wydaniu.
„Ocena czterech członków rady programowej podzieliła ją. Myślę, że to bardzo istotne. Musimy też pamiętać, że w skład rady wchodzi 15 członków, zatem nawet nie 1/3 członków nie widziała nic nagannego w sposobie prowadzenia programu ” – tłumaczy Dolska.
Główne zarzuty dotyczą przede wszystkim treści audycji. „Wykreślenie homoseksualizmu z listy chorób psychicznych WHO, to nie było na podstawie badań. To była manipulacja polityczna. Genderyzm jest gorszy od faszyzmu”; „Tęczowa rewolucja nawiązuje do niemieckich nazistów”; „Filozofia antyludzka, wymierzona w Kościół” – to kilka przykładów cytatów z „Wielkopolskiego popołudnia” przedstawionych w analizie przesłanej przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pod listem podpisało się jeszcze troje członków rady programowej: historyk Rafał Dobek oraz rekomendowani przez Platformę Obywatelską poznańscy radni Małgorzata Dudzic-Biskupska i Grzegorz Ganowicz.
„Nazwanie dziennikarza o niekwestionowanym dorobku „propagandystą” jest dowodem braku obiektywizmu i właśnie uprawiania propagandy przez członków rady, z których trójka działa w partiach politycznych wyrażających poparcie dla protestów ” – uważa prezes Radia Poznań Maciej Mazurek.
Publikacja listu spowodowała lawinę hejtu w mediach społecznościowych. Prowadzący audycję dziennikarz Roman Wawrzyniak otrzymał też szereg gróźb na swoją skrzynkę mailową.
W obronę dziennikarza Radia Poznań wzięli przewodniczący rady Piotr Lisiewicz i jej sekretarz Andrzej Manikowski.
„Dalej kontynuuje wypowiedzi, które są nie tylko haniebne, ale – i muszę tutaj użyć tego słowa – są po prostu głupie ” – czytamy w oświadczeniu.
Sprawa Romana Wawrzyniaka stała się też jednym z tematów konferencji przewodniczącego Nowoczesnej Adama Szłapki. Poseł skupił się na audycji „Wielkopolskie popołudnie”, w której Wawrzyniak rozmawiał z gośćmi na temat in vitro.
„Myślę, że są to już sprawdzone na Zachodzie wzorce. Chodzi o to, żeby wykluczyć wszystkie inne poglądy niż te obowiązujące, lewicowe, a także zamknąć usta osobom, którzy ośmielają się mieć inne zdanie ” – mówił Adam Szłapka.
– odpowiada Wawrzyniak.
Kierownictwo Radia Poznań nie zamierza podjąć żadnych kroków w związku z krytyką ze strony członków rady. Były szef redakcji informacyjnej telewizji WTK i „Teleskopu” TVP3 Poznań dalej będzie prowadził audycje.
OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 24.02.2021, GODZ. 18:30