• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Od dziś powiat ostrzeszowski w czerwonej strefie

16:31, 08.08.2020
  Maria Kaczorowska/ Anna Kowalik;
Od dziś powiat ostrzeszowski w czerwonej strefie

Od dziś powiat ostrzeszowski w czerwonej strefie, fot. powiat ostrzeszowski/FB
Od dziś powiat ostrzeszowski w czerwonej strefie, fot. powiat ostrzeszowski/FB

Podziel się:   Więcej
Podstawowym i najtrudniejszym obostrzeniem wprowadzonym jest obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, w przestrzeni wolnej, co będzie dużym utrudnieniem w związku też z upałami, które są zapowiadane. Ogranicza to też możliwość normalnego funkcjonowania dla mieszkańców
Powiat ostrzeszowski to region z 80 zakażeniami dziennie na 10 tys. mieszkańców, dlatego Ministerstwo Zdrowia zaliczyło go do tzw. strefy czerwonej.

Dla mieszkańców oznacza to powrót do większych rygorów sanitarnych: nie mogą organizować targów, kongresów i wydarzeń kulturalnych. Z kolei w uroczystościach rodzinnych nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób. W komunikacji miejskiej może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących. Zamknięte są siłownie i inne obiekty sportowe, a maseczki trzeba nosić również na zewnątrz.
Będziemy wiedzieli, czy sprawy ulegają ograniczeniu, czy będzie tendencja spadkowa. Sądzę, że te badania przesiewowe, jako ostatni element dadzą nam tę wiedzę. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach, w następnym tygodniu będziemy mogli odnotowywać mniejszą liczbę zachorowań
– mówi Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa.

Teraz funkcjonariusze straży miejskiej i policji będą sprawdzali, czy mieszkańcy stosują się do obowiązku noszenia maseczek.

Najwięcej zachorowań w powiecie wykryto w gminie Mikstat. Tam w piątek przebadano ponad pół tysiąca mieszkańców. Wymazy na obecność koronawirusa od kolejnych osób będą pobierane we wtorek. Samorządowcy liczą, że pozwoli to ograniczyć zachorowania.
W strefach żółtych praktycznie zakazów nie ma, natomiast jest parę ograniczeń, np. dotyczących procenta zajętych miejsc w kinach, podczas różnych imprez kulturalnych, tak aby w pewnym stopniu ograniczyć kumulowanie się, czy tworzenie się dużych skupisk ludzkich
– tłumaczy Lech Janicki, starosta powiatu ostrzeszowskiego.

Powiat może zostać przeniesiony ze strefy czerwonej do żółtej, gdy zmniejszy się w tym regionie liczba zachorowań. Ministerstwo Zdrowia co tydzień będzie aktualizować bazę powiatów z największymi wzrostami zachorowań i likwidować obostrzenia w regionach gdzie zakażenia spadają. Teraz w strefie żółtej – jako jedyny w Wielkopolsce – jest powiat kępiński.
– Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przywróciło od dziś obostrzenia w 19 powiatach w całej Polsce. Dziewięć objęto strefą czerwoną, a dziesięć strefą żółtą.
header("X-php: 103");