• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Protestowali w obronie Michała Sz. przed poznańską komendą

20:03, 08.08.2020
  Anna Kowalik;   TVP, PAP
Protestowali w obronie Michała Sz. przed poznańską komendą

Protestowali w obronie Michała Sz. przed poznańską komendą, fot. Piotr Chudziński
Protestowali w obronie Michała Sz. przed poznańską komendą, fot. Piotr Chudziński

Podziel się:   Więcej
Jeśli chodzi o etos policji – 30 lat jego budowania niestety upadł. Spotykamy się tutaj, aby apelować do władz, by zwolniły te osoby z aresztu i żeby uzyskały swoją wolność
„Spotykamy się ramach protestu zatrzymania i patrzenia władzy na ręce. W dniu wczorajszym jak wszyscy doskonale wiedzą zostało zatrzymanych 48 osób w Warszawie w sposób brutalny, w sposób, który nie powinien mieć w ogóle miejsca” – mówił podczas protestu Marcin Staniewski, organizator.
Mamy dość homofobii, transfobii, władzy nakręcającej spiralę nienawiści, dlatego tego typu spotkania dadzą do myślenia przede wszystkim rządzącym, w jaki sposób należy prowadzić dialog społeczny, żeby tej nienawiści nie eskalować w dalszy sposób
– dodaje organizator.
– podkreśla Staniewski.

W piątek sąd zdecydował o tymczasowym, dwumiesięcznym areszcie dla aktywisty LGBT Michała Sz., przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. "Margot". Mężczyzna jest podejrzany o czyn chuligański, polegający na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do organizacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Tymczasowego aresztowania domagała się prokuratura – piątkowa decyzja sądu była uwzględnieniem tego zażalenia.

W związku z tą decyzją tego samego dnia po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją – zaatakowany został m.in radiowóz. Policja zatrzymała łącznie 48 osób. Pierwsze osoby, które brały udział we wczorajszym wydarzeniu – jak informuje stołeczna policja – zostały już zwolnione. Michał Sz. został za to doprowadzony do właściwego aresztu śledczego. Ze względów bezpieczeństwa, nie wiadomo, o jaki areszt chodzi.
źródło: TVP, PAP