• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

17:07, 29.10.2020
  Szymon Woźniak/Natalia Jankowska;
Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (fot. PAP/Piotr Nowak)
Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (fot. PAP/Piotr Nowak)

Podziel się:   Więcej
Sytuacja, gdy znika zupełnie możliwość dokonania aborcji przy wadach, które na pewno spowodują śmierć dziecka, właściwie w związku z jego urodzeniem, na pewno nie jest czymś, z czym ja bym się zgodził i nie można w takiej sytuacji stawiać kobiety. Dla mnie to jest jasne
Walka o prawa kobiet przybiera czasem niespodziewane formy – jak w Poznaniu impreza do muzyki techno na środku najważniejszego skrzyżowania. Wśród postulatów protestujących najbardziej widoczne są te dotyczące liberalizacji aborcji. Słychać to na ulicach i w wypowiedziach liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W rzeczywistości – jak pokazuje niedawny sondaż pracowni Kantar – blisko dwie trzecie Polaków jest za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Dlatego też wielu demonstrantów wyszło na ulicę, by bronić obowiązujących przepisów. Ich głos jednak ginie w wulgarnych okrzykach i miesza się z radykalnymi hasłami.

Z dala od zgiełku protestów i klubowej muzyki studentka Uniwersytetu Gdańskiego kulturalnie przerwała wykład profesora Jakuba Steliny, sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Młoda adeptka prawa podzieliła się swoim rozumieniem konsekwencji decyzji Trybunału Konstytucyjnego: „Między innymi dzięki panu każda kobieta będzie musiała donosić ciążę, przy czym prawdopodobnie będzie ryzykować swoje zdrowie, a nawet życie” – powiedziała Oliwia Zamrzycka podczas wykładu.

Jednak ocena wyroku sędziów wcale nie jest taka prosta. Świadczy o tym chociażby wypowiedź głowy państwa o możliwym rozwiązaniu prawnym trwającego sporu.
 
 
 
...
 
– mówi Andrzej Duda, prezydent Polski.

Prezydent zadeklarował też gotowość współpracy przy tworzeniu nowych przepisów. Postulat, którego chce bronić to objęcie ochroną dzieci, u których zdiagnozowano zespół Downa. Co ważne, matki tych dzieci – na co zwracają uwagę także parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy – nie mogłyby pozostać bez wsparcia państwa.

Nad dostosowaniem prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego – jak zapowiedział prezydent – będzie pracować grono ekspertów.

OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 29.10.2019, GODZ. 18:30