• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Poznań

Święto rolników z udziałem marszałka i wojewody

19:13, 25.08.2019
  Jacek Piechota/ Piotr Chudziński;
Święto rolników z udziałem marszałka i wojewody

Święto rolników z udziałem marszałka i wojewody
Święto rolników z udziałem marszałka i wojewody

Podziel się:   Więcej
Rolnicy byli zazwyczaj ludźmi dziękczynienia. Wiedzieli lepiej niż inne zawody, że dużo zależy od własnej pracy, ale jeszcze więcej od pogody
Koniec sierpnia to czas dziękczynienia za plony. Stąd tradycyjnie wojewódzko - archidiecezjalne dożynki rozpoczęła Msza św. sprawowana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Stanisława Gądeckiego - metropolitę poznańskiego.
 
 
 
...
 
W wielu środowiskach są lokalni liderzy, często kobiety, które prowadzą koła gospodyń wiejskich, oferują szereg aktywności społeczności wiejskiej. Dbają o integrację zachowanie tradycji oraz przede wszystkim jakość życia na wsi
- mówił abp Stanisław Gądecki.

A w tym roku pogoda rolników nie rozpieszczała - susza w znacznym stopniu dotknęła Wielkopolskę.

Mimo, że zawód rolnika wykonywany jest głównie przez mężczyzn, dożynki to również okazja do podziękowania kobietom. o czym wspominał gospodarz święta w Siedlcu, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. .
Jako przedstawiciel rządu deklaruję, że będę starał się pomagać w takich zakresach w jakich mogę i proszę o jak najszybsze przygotowanie protokołów poklęskowych i składanie ich
- powiedział marszałek.

Tradycyjny dożynkowy obrzęd wykonał Zespołu Pieśni i Tańca "Łany" z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Uroczystościom towarzyszyła wystawa rolnicza.

W Środzie Wielkopolskiej natomiast wraz z rolnikami za plony dziękował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hofmann.
Będziemy bardziej działać na rzecz wsparcia mniejszych, średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, rodzinnych
- mówił wojewoda.

To dzięki nim rolnicy mogą liczyć na wypłatę tak potrzebnych rekompensat. Gościem specjalnym dożynek w Środzie Wielkopolskiej był także poseł do parlamentu europejskiego - prof. Zdzisław Krasnodębski. Deklarował walkę na rzecz polskich rolników w unijnych instytucjach.
- powiedział Krasnodębski.

Dożynki to zwyczaj pochodzący jeszcze z czasów słowiańskich. Pierwotnie odbywały się w czasie równonocy jesiennej czyli 23 września.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 25.08.2019, GODZ. 18:30