• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wielkopolska

Wielkopolskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

20:40, 15.08.2020
  Jakub Ptak;
Wielkopolskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

Wielkopolskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego (fot. WUW Poznań/TT)
Wielkopolskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego (fot. WUW Poznań/TT)

Podziel się:   Więcej
Trzy samoloty F-16 pojawiły się na niebie chwilę po godzinie 12:00. Wystartowały z lotniska na poznańskich Krzesinach i kilkukrotnie przeleciały nad centrum miasta. Lot wojskowych samolotów związany był także z innym świętem obchodzonym 15 sierpnia: Świętem Wojska Polskiego. Podobne pokazy zaprezentowano m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Lublinie i nad Westerplatte w Gdańsku.

Na placu Niezłomnych w Kościanie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Ufundował ją Instytut Pamięci Narodowej. Ponadto złożono tam również urnę z ziemią z pola bitwy z Ossowa. Starcie to przeszło do historii jako pierwsze, w którym Armia Czerwona przegrała z polskimi żołnierzami. Uroczystości w Kościanie poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Kościele Farnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.

Pomnik upamiętniający lokalnych mieszkańców walczących w Bitwie Warszawskiej poświęcono w Raszkowie (powiat ostrowski). Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. W uroczystościach uczestniczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Jego zastępca, Maciej Bieniek, złożył kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Czarnkowie.

W Szamotułach upamiętniono postać Jana Szmyta z pobliskiego Baborówka. Walczył on w obu wojnach światowych, Powstaniu Wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej. W jego intencji odprawiono mszę świętą w szamotulskiej Bazylice Kolegiackiej, a następnie złożono kwiaty i znicze na grobie rodzinnym Szmyta. Dokonano także odczytu historycznego o lokalnym bohaterze.

Krzyż w formie rzeźby poświęcono natomiast w Krobi (powiat gostyński). Zaprojektowany przez lokalnego architekta Rajmunda Teofila Hałasa "Monument Przełomu" ma upamiętniać 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz urodzin św. Jana Pawła II.
 
 
 
...