• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

DCT rozbuduje terminal kontenerowy w Gdańsku

18:20, 11.02.2013
DCT rozbuduje terminal kontenerowy w Gdańsku Za 250 mln Euro firma DCT rozbuduje gdański terminal kontenerowy. Inwestycja będzie gotowa za 3 lata i pozwoli na przeładunek dodatkowego miliona kontenerów, a docelowo nawet 4 mln. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i władze firmy DCT podpisały umowę dzierżawy terenów pod nowa inwestycję. Umowa czeka już teraz tylko na akceptację rządu.

Za 250 mln Euro firma DCT rozbuduje gdański terminal kontenerowy. Inwestycja będzie gotowa za 3 lata i pozwoli na przeładunek dodatkowego miliona kontenerów, a docelowo nawet 4 mln. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i władze firmy DCT podpisały umowę dzierżawy terenów pod nowa inwestycję. Umowa czeka już teraz tylko na akceptację rządu.

Za 250 mln Euro firma DCT rozbuduje gdański terminal kontenerowy
Za 250 mln Euro firma DCT rozbuduje gdański terminal kontenerowy

Podziel się:   Więcej
Terminal kontenerowy DCT w Gdańsku. Ostatni rok to dynamiczny wzrost przeładunków o 40%. Terminal jest od niedawna hubem. Oznacza to, że pełnie rolę nie tylko portu docelowego dla kontenerów, ale trafiają tu również ładunki, które później wysyłane są mniejszymi statkami do różnych bałtyckich portów. Głównym klientem DCT jest potentat transportowy Maersk. Rosnąca liczba kontenerów wymusza niejako decyzję o budowie nowego nabrzeża. Powstanie ono tuż obok istniejącego, wzdłuż linii brzegowej, tworząc literę "L".

Umowa, którą podpisano zakłada wydzierżawienie przez Zarząd Portu Gdańsk 33 ha terenu pod nową inwestycję. Za jaką kwotę nie ujawniono. Dla nas jednak, jak mówią władze portu, najważniejsze są kwoty z działalności operacyjnej. Każde zawinięcie dużego kontenerowca do terminalu DCT to dla portu i firm portowych dochód 35 tys zł.

Rozwój terminalu DCT to także rozwój terenów portowych i miejsca pracy dla kilku tysięcy osób. Problemem jest natomiast spór sądowy z miastem. Gdańsk domaga się zapłacenia podatku od nieruchomości. Sprawa trafiła do NSA.

Sukcesy DCT związane są z nazwiskiem Borisa Wenzla. Gdy rozpoczął prace w Gdańsku, zadłużona firma była na krawędzi bankructwa. Teraz DCT zarabia i inwestuje. Wenzel ogłosił jednak, że kończy swoją menedżerską przygodę w Gdańsku, będzie teraz zarządzał grupą terminali w Hiszpanii.
 
 
 
...