Strona główna » Informacje » Świat
Co z telefonami do Japonii, Chin i Korei Płd.?

Obama zadzwonił do światowych przywódców; Putin czeka

Autor: jagr, zbyt; Źródło: PAP
  • A
  • A
  • A
11:06
09.11.2012
Do 13 światowych przywódców – z Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, Australii i Azji, zadzwonił prezydent USA Barack Obama, by wyrazić życzenie dalszej ścisłej współpracy – powiadomił Biały Dom.
fot
(fot. Official White House Photo by Pete Souza)
Dwa dni po swojej reelekcji Obama zadzwonił do przywódców: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Izraela, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Brazylii, Kolumbii i Australii. Zatelefonował też do sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena.

Rozmówcom dziękował za przyjaźń i okazaną współpracę; mówił też, że oczekuje dalszej współpracy w celu „zmierzenia się ze wspólnymi poważnymi wyzwaniami” na świecie.

Być może z powodu różnicy czasu – przypuszcza japońska agencja Kyodo – Obama nie dzwonił do przywódców Azji Wschodniej: Japonii, Chin i Korei Południowej, mimo że jego administracja ogłosiła reorientację polityki zagranicznej właśnie na ten region.

Agencje rosyjskie zauważają, informując o tych rozmowach, że strona rosyjska czeka na decyzję USA w sprawie terminu rozmowy Obamy z prezydentem Władimirem Putinem. Rosja zaproponowała datę takiej rozmowy i czeka na odpowiedź – powiadomił doradca Putina Jurij Uszakow, cytowany przez agencję RIA-Novosti.
Polecamy
 
 
Zobacz inne serwisy tvp.pl: