Skamieniałości sprzed milionów lat zachowane w osadach i żywicach ale i żywe zwierzęta - wszystko co przygotowano w ramach nocy biologów miało zainteresować otaczającym nas światem i zachęcić do studiowania związanych z tym kierunków.
Mateusz Mołoń, Uniwersytet Rzeszowski
-
Jest to jedna z form popularyzacji nauk przyrodniczych, nauk biologicznych. Jest to już 12. ogólnopolska akcja organizowana w całym kraju. W tym roku mamy 46 ośrodków, które zaangażowane są w popularyzację nauk biologicznych.
Uniwersytet Rzeszowski zaprosił na 7 wykładów oraz 60 warsztatów i prelekcji, w których przygotowanie zaangażowało się 150
studentów, pracowników naukowych i zaproszonych gości m.in. z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Ekoskop
oraz Centrum Nauki Łuksiewicz które przywiozło część swojej mobilnej ekspozycji.
Można było też uczestniczyć w eksperymentach związanych z grawitacją czy siłami ciążenia. Prezentowane były zagadnienia związane z ekologią stąd eksponaty których nie wolno przywozić z zagranicznych podróży ale i sprzęty gospodarstwa domowego.
W tym roku motywem przewodnim nocy biologów była woda jako źródło życia, stąd m.in ten wykład dotyczący hydroekologii, czyli tego jak ratować ekosystemy rzeczne.
W Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego można studiować m.in. biologię, biotechnologię, czy ochronę środowiska. Specjalności na tych kierunkach ułatwiają zdobycie zawodu.
Uniwersytet Rzeszowski już po raz siódmy włączył się w zorganizowanie Nocy Biologów.