• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W Krośnie będzie więcej piekarzy, cukierników i fryzjerów

18:47, 15.11.2022
  Marek Winiarski;   Aktualności
W Krośnie będzie więcej piekarzy, cukierników i fryzjerów W Krośnie, dzięki unijnemu wsparciu, będą upowszechniane rzemieślnicze profesje. Dzięki temu na rynek pracy ma trafiać więcej piekarzy, cukierników i fryzjerów ale też mechaników, czy instalatorów.

W Krośnie, dzięki unijnemu wsparciu, będą upowszechniane rzemieślnicze profesje. Dzięki temu na rynek pracy ma trafiać więcej piekarzy, cukierników i fryzjerów ale też mechaników, czy instalatorów.

W Krośnie będzie więcej piekarzy, cukierników i fryzjerów
W Krośnie będzie więcej piekarzy, cukierników i fryzjerów

Podziel się:   Więcej
To, że brakuje rzemieślników, uświadamiamy sobie gdy potrzebujemy naprawić obuwie, dorobić klucz czy pomalować mieszkanie. Problemy są też z piekarzami, mechanikami i fryzjerami. Potwierdziły to konsultacje prowadzone przez Urząd Miasta Krosna. Na tej podstawie powstał projekt, którego realizacja ma pomóc w upowszechnianiu rzemiosła.

Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna - Jest ponad 100 różnych działań, które dzięki funduszom norweskim realizujemy w Krośnie, cech Rzemiosł Różnych jest naszym znaczący partnerem, z którym realizujemy te tak zwane projekty miękkie.

Cała dotacja to 15 milionów złotych, a na projekt obejmujący edukację rzemieślnicza przeznaczono pól miliona. W ramach tej kwoty zaplanowano 16 kursów w sześcioosobowych grupach. Obejmujących tradycyjne rzemieślnicze profesje ale nie tylko.

Marek Kiełtyka, straszy Cechu Rzemiosł Różnych - Na pewno będzie szkolenie pod tytułem grafik komputerowy jest to zapotrzebowanie, które wyniknęło od mieszkańców w ankiecie, takie szkolenie będzie trwało między 100, a 120 godzin są to zajęcia praktyczne i są to zajęcia teoretyczne i takie szkolenie kończy się albo zaświadczeniem o ukończeniu kursu, albo dyplomem czeladniczym.

Taki dyplom jest respektowany przez pracodawców na terenie całej Unii Europejskiej. Dlatego wśród aplikujących do szkolenia przez Cech Rzemiosł Różnych jest wiele osób, które pracuje za granicą bez potwierdzenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Marta Matelowska, Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie - Zgłaszają się do cechu by zdać egzamin czeladniczy potwierdzić swoje kwalifikacje lub odbyć krótkie szkolenie i również kończyć to szkolenie potwierdzeniem kwalifikacji, przez zdanie egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego, jeżeli w zawodzie pracują więcej niż sześć lat.

Głównym celem projektu jest jednak przekazywanie praktycznej wiedzy rzemieślniczej nowym adeptom, po to aby stopniowo likwidować lukę pokoleniową.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności