• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację w sanatorium

18:17, 20.03.2023
  Beata Wolańska;   Aktualności
Elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację w sanatorium Po e-receptach i e-skierowaniach do specjalisty i szpitala przyszła kolej na elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację w sanatorium. Lekarze już mogą je wystawiać. Zgodnie z rozporządzeniem, które właśnie weszło w życie to obowiązująca forma, która ma być ułatwieniem przede wszystkim dla pacjentów.

Po e-receptach i e-skierowaniach do specjalisty i szpitala przyszła kolej na elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację w sanatorium. Lekarze już mogą je wystawiać. Zgodnie z rozporządzeniem, które właśnie weszło w życie to obowiązująca forma, która ma być ułatwieniem przede wszystkim dla pacjentów.

Elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację w sanatorium
Elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację w sanatorium

Podziel się:   Więcej
Druk właśnie przechodzi do historii. Tak jak stosy papierowych dokumentów, które codziennie trafiają do Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie. Teraz wszystko czyli wypełnianie wniosku i uzupełnianie go o wyniki badań czy kartę leczenia szpitalnego będzie się odbywało w sieci. To ma ułatwić sprawę.

Rafał Śliż, Podkarpacki Oddział NFZ w Rzeszowie - Dwie kluczowe zmiany dla pacjentów są naprawdę ważne. Pierwsza to taka, że nie ma już możliwości pomyłki, nie ma możliwości zapomnienia o czymś. Skierowanie wystawiane w sposób elektroniczny - system pamięta i podpowiada lekarzowi wystawiającemu te najważniejsze i kluczowe rzeczy, o których zapomnieć nie wolno. A druga rzecz to brak konieczności pilnowania 30 dni.

Czyli czasu, w którym pacjent powinien dostarczyć do NFZ papierowe skierowanie. Bo e-dokument od momentu wysłania jest w systemie czyli moment wystawienia skierowania jest równoznaczny z datą jego złożenia. Co też przyśpiesza całą sprawę. I sprawia że pacjent, który chce pojechać do sanatorium nie musi nigdzie chodzić a potem co też się zdarzało donosić brakujące dokumenty. Lekarze, którzy już przyzwyczaili się do wystawiania obowiązujących od ponad 3 lat e-recept czy e-skierowań na przykład do szpitala tez uważają że to krok w dobrym kierunku.

Sprawa dotyczy sporej grupy osób, które nie muszą już też czekać z niecierpliwością na informacje o rozpatrzeniu wniosku i ustalonym terminie bo to wszystko można też sprawdzić w Internecie, bez wychodzenia z domu.

- Wszystkie informacje są na bieżąco dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta dla każdego. Takie konto jest bezpłatne, każda osoba, która ma PESEL ma już takie konto, wystarczy się do niego zalogować a ze skierowań na leczenie uzdrowiskowe korzysta mniej więcej 15 tysięcy osób w ciągu roku.

Leczenie uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Ma pomóc w odzyskaniu lub poprawie sprawności w związku z chorobą czy urazem. Długość turnusów zależnie od formy to 21 albo 28 dni. A w przypadku dzieci 27. Leczenie szpitalne jest w całości bezpłatne, rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatna. Stawka dzienna zależy od standardu pokoju i sezonu, w którym przypada turnus. Średni czas oczekiwania na wyjazd to na Podkarpaciu średnio 6 miesięcy od złożenia wniosku.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności