• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

"Przyszłość to materiały" - Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

16:39, 17.03.2023
  Beata Bartman;   Aktualności
"Przyszłość to materiały" - Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej "Przyszłość to materiały" – pod takim hasłem w całej Polsce obchodzono dziś pierwszy Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W akcję włącza się Politechnika Rzeszowska, zapraszając do swoich laboratoriów licealistów, aby przez pokazy i prezentacje pokazać, że to bardzo ciekawy choć niełatwy kierunek studiów. Warto go jednak wybrać choćby dlatego, że zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z tej dziedziny jest bardzo duże.

"Przyszłość to materiały" – pod takim hasłem w całej Polsce obchodzono dziś pierwszy Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W akcję włącza się Politechnika Rzeszowska, zapraszając do swoich laboratoriów licealistów, aby przez pokazy i prezentacje pokazać, że to bardzo ciekawy choć niełatwy kierunek studiów. Warto go jednak wybrać choćby dlatego, że zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z tej dziedziny jest bardzo duże.

"Przyszłość to materiały" - Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej
"Przyszłość to materiały" - Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

Podziel się:   Więcej
Poszycia w samolotach, sztuczne serca czy innowacyjne kamizelki kuloodporne — to tylko niektóre z licznych produktów, które mogły powstać dzięki zastosowaniu inżynierii materiałowej. Ta dziedzina nauki łączy w sobie badanie, tworzenie, wykorzystywanie materiałów o różnych, pożądanych właściwościach, takich jak twardość, elastyczność, odporność na ekstremalne temperatury, pamięć kształtu czy przewodzenie prądu. Dziś to wszystko próbowali pokazać licealistom pracownicy Katedry Nauk o Materiałach Politechniki Rzeszowskiej.

Żeby nie było nudno i żeby nie ograniczyć się do słów, zaplanowano warsztaty i pokazy. Drzwi laboratorium zostały szeroko otwarte dla kolejnych grup, a chętni z bliska zobaczyć mogli na przykład cięcie laserem, a dokładnie wycinanie próbek ze stali do tzw. nawęglania czy natryskiwanie plazmowe, czyli wytworzenie na powierzchni próbek ze stali warstwy odpornej na ścieranie.

Dla organizatorów Dnia Inżynierii Materiałowej ważne było pokazanie, że to kierunek, który warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji o studiach także pod kątem przyszłej i perspektywicznej pracy.

Politechnika Rzeszowska jest jednym z 15 ośrodków naukowych w Polsce, w których dziś odbyły się specjalne pokazy w ramach pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności