• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rzeszowski szpital koordynatorem nowego, ogólnopolskiego projektu medycznego

17:33, 14.03.2023
  Beata Wolańska;   Aktualności
Rzeszowski szpital koordynatorem nowego, ogólnopolskiego projektu medycznego Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie koordynuje nowy projekt, w którego realizację włączyło się 15 ośrodków w całej Polsce. Chodzi o ustalenie skali problemów kardiologicznych u pacjentów onkologicznych. Po to, aby czynniki ryzyka zostały wcześnie zdiagnozowane, a leczenie nowotworów było planowane z ich uwzględnieniem, maksymalnie zmniejszając potencjalne powikłania.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie koordynuje nowy projekt, w którego realizację włączyło się 15 ośrodków w całej Polsce. Chodzi o ustalenie skali problemów kardiologicznych u pacjentów onkologicznych. Po to, aby czynniki ryzyka zostały wcześnie zdiagnozowane, a leczenie nowotworów było planowane z ich uwzględnieniem, maksymalnie zmniejszając potencjalne powikłania.

Rzeszowski szpital koordynatorem nowego, ogólnopolskiego projektu medycznego
Rzeszowski szpital koordynatorem nowego, ogólnopolskiego projektu medycznego

Podziel się:   Więcej
Leczenie nowotworów jest trudne i obciąża nawet silny organizm. Onkolodzy doskonale to wiedzą i liczą się z powikłaniami związanymi także z układem krążenia. Osoby, której leczyły się kardiologicznie, ale często mają też niezdiagnozowane wcześniej nieprawidłowości, powinny być więc traktowane w szczególny sposób, bo dodatkowe obciążenie leczeniem onkologicznym osłabionego układu krążenia może wpływać na ostateczne rokowania. Stąd między innymi pomysł na sprawdzenie jak często zdarzają się takie sytuacje.

Badaniami zostanie objęta grupa co najmniej półtora tysiąca pacjentów, u których zdiagnozowano najczęściej występujące w Polsce nowotwory płuca, piersi, jelita grubego i prostaty. W efekcie ma powstać specjalny rejestr tzw. CONNECT-POL, który pokaże jak często występują one równolegle z chorobami układu krążenia.

Wnioski mają pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa leczenia onkologicznego. Tak, aby zminimalizować powikłania kardiologiczne. Choć dbałość o to nie jest nowością. Na przykład na rzeszowskiej radioterapii od kilku lat stosuje się tzw. technikę bramkowania. Ważne, żeby w przypadku chorób kardiologicznych wiedzieć o takim obciążeniu przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności