• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Bez dostępu do pieniędzy - zaskoczenie klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

17:55, 17.01.2020
  Aktualności
Bez dostępu do pieniędzy - zaskoczenie klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego Rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku i wszystkich jego oddziałów. Klienci banku zostali bez pieniędzy i dostępu do bankowości internetowej. taki stan rzeczy ma obowiązywać do wtorku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął nad PBS kontrolę oraz wyznaczył administratora. Wszystkie rachunki klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP mają zostać przeniesione do Banku Nowego BFG S.A.

Rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku i wszystkich jego oddziałów. Klienci banku zostali bez pieniędzy i dostępu do bankowości internetowej. taki stan rzeczy ma obowiązywać do wtorku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął nad PBS kontrolę oraz wyznaczył administratora. Wszystkie rachunki klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP mają zostać przeniesione do Banku Nowego BFG S.A.

Bez dostępu do pieniędzy - zaskoczenie klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego
Bez dostępu do pieniędzy - zaskoczenie klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

Podziel się:   Więcej
Takie oblężenie przeżywały od rana oddziały Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Między innymi siedziba główna przy ulicy Mickiewicza w Sanoku. Na klientów czekały jedynie zamknięte drzwi, na których pracownicy powiesili krótkie oświadczenie o zamknięciu banku do poniedziałku włącznie.

- Tu nikt się nie podpisał pod komunikatem. Czy to woźny to wystawił? Czy prezes banku o tym wie, że będzie we wtorek musiał mi wypłacać pieniądze. Nie wiem, czy ta informacja jest wiążąca dla władz banku.

- To się nikt nie zastanawia, nie powiadomił ludzi jak mają żyć przez te dni. Jest dziś piątek, a jak do wtorku.


Drugi największy bank spółdzielczy w Polsce ma poważne problemy finansowe. Dziś przestały działać bankomaty i karty płatnicze, nie można było zalogować się do bankowości internetowej. Nie działały również bankowe telefony.

- To jest najgorsze, że zostały zablokowane wszystkie karty. Jeśli ktoś nie ma jakichkolwiek innych środków nie może z tego skorzystać. Usiłowałam zapłacić na poczcie kartą - kompletnie jest nieaktywna.


Klienci Podkarpackiego Banku Spółdzielczego czują się oszukani. Najbardziej faktem, że nie dano im czasu by się do tej sytuacji przygotować.

- Nie wiadomo, co dalej robić. Przyszedłem się dowiedzieć, co dalej, czy będą przelewać pieniądze. Czy fundusz gwarancyjny będzie funkcjonował, bo mam trochę w euro i trochę w złotówkach. Tutaj mi przychodzi emerytura i tutaj mam stałe różne zlecenia.

Podobnie było przed blisko 50 oddziałami banku, m. in. W Rzeszowie i Brzozowie.

- Mnie się wydaje, że takie postępowanie podważa zaufanie klienta do konkretnego banku i jeśli takie sytuacje gdzieś są, to klienci powinni być poinformowani, a nie postawieni pod ścianą, po prostu drzwi zamknięte.

Wszystko przez złą kondycję finansową Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, która wymusiła restrukturyzację,. Rozpoczął ją Bankowy Fundusz Gwarancyjny, którego rzecznik zapewnia, że klienci zostaną przeniesieni do Nowego Banku BFG S.A., a ich pieniądze są bezpieczne.

Filip Dutkowski, rzecznik prasowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - Środki klientów indywidualnych, a także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw są chronione w całości w procesie przymusowej restrukturyzacji. To oznacza, że w momencie wznowienia obsługi klientów, planowanej na wtorek 21 stycznia, oni będą mieli dostęp do całości swoich środków, jakie mieli w Podkarpackim Banku Spółdzielczym, niezależnie od tego czy środki były powyżej czy poniżej poziomu gwarancji PSB. Tutaj możemy uspokoić.

Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji byłaby upadłość PBS. W tej sytuacji pieniądze klientów nie byłyby objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności