• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Denerwujące nieporozumienie” mer Lwowa o zmianie nazwy ulicy Kocyłowskiego

17:28, 09.12.2019
  Aktualności
„Denerwujące nieporozumienie” mer Lwowa o zmianie nazwy ulicy Kocyłowskiego „Denerwujące nieporozumienie” tak decyzję o zmianie nazwy ulicy arcybiskupa Kocyłowskiego w Przemyślu określił mer Lwowa Andriej Sadowyj. W liście otwartym zamieszczonym w Internecie zażądał jej wycofania twierdząc, że narusza to przyjazne stosunki Przemyśla i Lwowa. Władze Przemyśla nie komentują sprawy, a lwowscy radni mówią, że liczą na kompromis.

„Denerwujące nieporozumienie” tak decyzję o zmianie nazwy ulicy arcybiskupa Kocyłowskiego w Przemyślu określił mer Lwowa Andriej Sadowyj. W liście otwartym zamieszczonym w Internecie zażądał jej wycofania twierdząc, że narusza to przyjazne stosunki Przemyśla i Lwowa. Władze Przemyśla nie komentują sprawy, a lwowscy radni mówią, że liczą na kompromis.

„Denerwujące nieporozumienie” mer Lwowa o zmianie nazwy ulicy Kocyłowskiego
„Denerwujące nieporozumienie” mer Lwowa o zmianie nazwy ulicy Kocyłowskiego

Podziel się:   Więcej
Tabliczka z nazwą ulicy Kocyłowskiego zostanie usunięta po uprawomocnieniu się decyzji Rady Miasta. A ta zapadła 28 listopada. Patronem 70-metrowego odcinka drogi w centrum miasta po 6 latach na nowo został biskup Śnigurski.

Jak się jednak okazuje nie do końca. Bo głos w tej sprawie zabrał mer Lwowa. W liście otwartym, którego treść jako pierwsi poznali lwowscy radni. Bo jego treść została odczytana podczas sesji - już dzień po uchwale przemyskiej rady w tej sprawie. Można w nim przeczytać między innymi.

”Dla społeczności lwowskiej obecność w partnerskim Przemyślu ulicy imienia biskupa Kocyłowskiego stanowi ważną gwarancję przyjaznych relacji między Lwowem a Przemyślem, ponieważ w przyszłości można rozwijać partnerstwo tylko na podstawie wzajemnego szacunku i zrozumienia. Chciałbym podkreślić, że obecność ulicy nazwanej na cześć biskupa Jozafata Kocyłowskiego jest fundamentalnie ważna w kontynuacji naszej współpracy, a decyzja Rady Miasta w Przemyślu o zmianie nazwy ulicy naraża je na niebezpieczeństwo.

Michaił Diduch, Radny Lwowa, Narodnyj Kontrol – Rozumiemy, że zawsze są dwie strony, które próbują rozegrać takie sprawy politycznie i szukać sporu i konfliktu ale myślę, że w obecnej sytuacji jaka jest w kontaktach ukraińsko-polskich tu na terenach przygranicznych potrzebujemy i to podkreślam z chłodną głową podejść do tej sytuacji - usiąść i spokojnie o tym porozmawiać, szukać kompromisu.

Co znaczy, że lwowscy radni chcą wycofania decyzji o zmianie nazwy ulicy. W podobnym tonie jest utrzymane stanowisko ambasady Ukrainy w Polsce.

Mirosław Majkowski, Klub Radnych Wspólnie dla Przemyśla - Nie ma mowy o anulowaniu, ani kroku wstecz po prostu to jest krok do przodu w tych stosunkach. Budujmy relacje na prawdzie, a nie na punktach zapalnych.

Mer Lwowa w swoim liście przypomina, że arcybiskup Kocyłowski jest dla setek tysięcy ukraińskich katolików symbolem oporu wobec ideologii bolszewizmu i błogosławionego męczennika który oddał życie za wiarę. Radni Przemyśla przytaczają dyskredytujące go ich zdaniem sytuacje gdy witał niemieckich żołnierzy wkraczających do Przemyśla, a potem gdy błogosławił ukraińskich ochotników do SS Galizien.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności