• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Dzięki dotacjom pięknieją kolejne przemyskie kamienice

17:04, 10.12.2019
  Beata Bartman;   Aktualności
Dzięki dotacjom pięknieją kolejne przemyskie kamienice Dzięki kolejnym dotacjom przekazywanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wspólnotom mieszkaniowym, prywatnym właścicielom czy miejskim spółkom pięknieją kolejne przemyskie kamienice. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, prace ratują cenne zabytki secesji, a w Przemyślu do rejestru zabytków wpisane są całe ulice.

Dzięki kolejnym dotacjom przekazywanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wspólnotom mieszkaniowym, prywatnym właścicielom czy miejskim spółkom pięknieją kolejne przemyskie kamienice. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, prace ratują cenne zabytki secesji, a w Przemyślu do rejestru zabytków wpisane są całe ulice.

Dzięki dotacjom pięknieją kolejne przemyskie kamienice
Dzięki dotacjom pięknieją kolejne przemyskie kamienice

Podziel się:   Więcej
Dzięki wsparciu wojewódzkiego konserwatora zabytków odrestaurowana została między innymi frontowa część reprezentacyjnej kamienicy na Placu Konstytucji. Wybudowano ją według projektu Jana Pawlisza i Marcelego Pileckiego w 1912 roku. Cechą charakterystyczną budynku jest symetryczna fasada. Posiada ciekawą dekorację secesyjną, na którą składają się liście, owoce kasztanowca oraz maski kobiece. W kamienicy mieściła się szkoła żeńska im. Hoffmanowej. Widzi ją każdy, kto jedzie z centrum kierunku Zasania przemyskim mostem Orląt. Efekt przykuwa uwagę, a mieszkańców cieszy także dlatego, że miasto z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów.

Dawną świetność dzięki wsparciu konserwatora odzyskała także zarządzana przez miejska spółkę kamienica przy ulicy Grodzkiej 19 wybudowana w 1904 roku przez rodzinę Tarnawskich. Jest nie tylko piękna, ma także niezwykle ciekawą historię. W czasie zaborów nazywano ją Ambasadą Polską, bo na jej froncie polski orzeł, litewska Pogoń i wizerunek Matki Boskiej. Doktor Leonard Tarnowski był weteranem Powstania Styczniowego, adwokatem prezesem Izby Adwokackiej. Wincenta Tarnawska była działaczką społeczną, w tym budynku prowadziła czytelnię i organizowała patriotyczne wieczornice. Mieszkańcy twierdzą, że dotychczas nie było widać jak to ciekawy obiekt.

Zmiany także na Placu Katedralnym, tu wsparcie konserwatora pomogło w renowacji kamienicy, efekt jest tym większy, że jesienią zakończyły się prace przy oczyszczaniu murów katedry. W sumie tylko w Przemyślu dofinansowanie konserwatora pomogło w przeprowadzeniu prac w kilkunastu takich obiektach. Pieniądze co ciekawe np. w Jarosławiu, kierowane są także na ratowanie zabytkowych secesyjnych klatek schodowych.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności