• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej ma prezentować bogatą przeszłość regionu

18:08, 13.12.2019
  Aktualności
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej ma prezentować bogatą przeszłość regionu Ruina dworca kolejowego w Krośnie została przekształcona w nowoczesną placówkę kultury. Nosi nazwę Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Ma być miejscem, w którym nie tylko zachowuje się stare tradycje, ludowe umiejętności, zwyczaje i obyczaje. Ma być też kolejną atrakcją turystyczną Krosna.

Ruina dworca kolejowego w Krośnie została przekształcona w nowoczesną placówkę kultury. Nosi nazwę Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Ma być miejscem, w którym nie tylko zachowuje się stare tradycje, ludowe umiejętności, zwyczaje i obyczaje. Ma być też kolejną atrakcją turystyczną Krosna.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej ma prezentować bogatą przeszłość regionu
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej ma prezentować bogatą przeszłość regionu

Podziel się:   Więcej
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej ma prezentować bogatą przeszłość regionu i jego mieszkańców. Nie będzie kolejnym muzeum. Ideą powstania placówki jest praktyczne krzewienie kultury ludowej i miejscowych tradycji, np. poprzez warsztaty i spotkania.

Paweł Romańczuk, „Domowe eksperymenty - Warsztaty „samoróbkowe” polegają na uruchomieniu takiej manualnej aktywności człowieka, bo w naszych czasach często się spotykamy z tym, że ta aktywność po prostu zanika. Ludziom się coraz rzadziej zdarza wykonywać prace własnoręcznie.

Wtórnym celem zajęć jest również zdobycie przez uczestników praktycznych umiejętności, które w codziennym życiu wykorzystywali nasi dziadkowie i babcie. Potrafili kisić kapustę, kwasić ogórki, wiedzieli które zioła zbierać i dodawać do potraw, a które wykorzystać w celach leczniczych.

Anna Wywiórska, uczestniczka zajęć zielarskich - Warto podtrzymywać jest tradycje, które już w nas są, przekazywane przez babcie i mamę właśnie o ziołolecznictwie.

Halina Brzozowska, uczestniczka zajęć zielarskich - Jak pani to wszystko cudownie nam przekazuje to właśnie wtedy jest ta korzyść my to będziemy to stosować.

Oblegane są też warsztaty haftowania czy koronkarstwa. Według animatorów kultury nowa placówka stwarza też realną szansę na to by przekazać uczestnikom zajęć wartości niesione przez dawną muzykę, taniec i śpiew.

Agnieszka Bernacka, animatorka kultury z Przeworska - Żeby poczuli tego ducha dawnych czasów, że nie da się śpiewać bez tańca, tańczyć bez śpiewu, a tańczyć i śpiewać bez roboty. Naprzód była robota, a jej wynikiem był śpiew i taniec.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom, uczestnicy zajęć będą mogli też obsiewać zbożem pola lub wirtualnie podróżować po miejscowościach Ziemi Krośnieńskiej.

Piotr Przytocki, prezydent Krosna - Ma przybliżać kulturę ludową minionych czasów, ta kultura się zatraciła w zasadzie powrót do niej jest dzisiaj obciachem, chcemy aby nie był obciachem żeby był jakby elementem życia dzisiaj, współczesnego.

Przebudowa starego dworca i wyposażenie utworzonego w nim Etnocentrum, kosztowały 19 milionów złotych. Do niedzieli włącznie, placówkę można zwiedzać za darmo.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności