• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Hufiec Ziemi Przemyskiej spadkobiercą Orląt Przemyskich. Święto Niepodległości w Przemyślu

17:48, 11.11.2019
  Aktualności
Hufiec Ziemi Przemyskiej spadkobiercą Orląt Przemyskich. Święto Niepodległości w Przemyślu W Przemyślu obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się przed Pomnikiem Orląt Przemyskich. Uroczystości połączono ze świętem Hufca Ziemi Przemyskiej w kolejną rocznicę przyjęcia imienia „Orląt Przemyskich”.

W Przemyślu obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się przed Pomnikiem Orląt Przemyskich. Uroczystości połączono ze świętem Hufca Ziemi Przemyskiej w kolejną rocznicę przyjęcia imienia „Orląt Przemyskich”.

fot. ze zbiorów MNZP.
fot. ze zbiorów MNZP.

Podziel się:   Więcej
Remigiusz Łuc, komendant Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich - Czujemy się spadkobiercami Orląt Przemyskich, ich tradycji, wartościom, które wyznawali. Staramy się temu młodemu pokoleniu, tym najmłodszym harcerzom, czasami zuchom, osobom w wieku 8-10 lat, przekazywać te wartości patriotyczne, chociażby przez uczestnictwo w takich uroczystościach jak dzisiaj.

Rafał Raczkowski, 14. Przemyska Harcerska Drużyna Wodna - Jestem przemyskim harcerzem. Dzisiejszy dzień upamiętniłem tak, że dwie i pół godziny stałem na warcie, najpierw na przemyskim cmentarzu, teraz pod pomnikiem Orląt. I to jest jedyne, co mogę zrobić dla harcerzy, którzy poświęcili życie w obronie wolnego Przemyśla.

Plac Orląt Przemyskich długo rozbrzmiewał śpiewem patriotycznych pieśni. Wśród zgromadzonych przemyślan było wiele rodzin z dziećmi. Po przemówieniach i apelu poległych, zabrzmiała salwa honorowa, liczne delegacje złożyły wieńce u stóp Pomnika Orląt Przemyskich, po czym defilada wojska i ugrupowań mundurowych zakończyła oficjalną uroczystość.

W świąteczny poniedziałek przemyślanie licznie uczestniczyli w rocznicowej mszy w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej, m.in. z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal, spytany przez nas o właściwe rozumienie patriotyzmu, przypomniał słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- W patriotyzmie ważne jest nie tylko to, aby oddać życie za Ojczyznę, ale także aby zjednoczyć się wokół sprawy Ojczyzny. By to zjednoczenie ogarniało naszą codzienną pracę, nasze wysiłki, naszą uczciwość. By w tym patriotyzmie zadbać o to, aby umocnić naszą rodzinę jako małą ojczyznę, nasze miasto, nasze wioski.

Na zakończenie: Po mszy złożono kwiaty przy popiersiu marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz tablicy upamiętniającej pobyt Piłsudskiego w Przemyślu.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności