• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kalwaryjskie kapliczki zostaną odnowione

17:07, 16.02.2020
  Beata Bartman;   Aktualności
Kalwaryjskie kapliczki zostaną odnowione W Kalwarii Pacławskiej widać już efekty prac remontowo-konserwatorskich. Prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków w kalwaryjskich kapliczkach rozsianych na okolicznych wzgórzach. To część ogromnego projektu, który obejmuje także wnętrza Sanktuarium i przyklasztorne zabudowania.

W Kalwarii Pacławskiej widać już efekty prac remontowo-konserwatorskich. Prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków w kalwaryjskich kapliczkach rozsianych na okolicznych wzgórzach. To część ogromnego projektu, który obejmuje także wnętrza Sanktuarium i przyklasztorne zabudowania.

Fot. arch.
Fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Kalwaryjskie Sanktuarium otacza 41 kaplic - 35 murowanych i 6 drewnianych. Służą do rozważania tajemnic Męki Pańskiej i tych związanych w życiem Matki Bożej. W tym miejscu znajdują się końcowe stacje drogi krzyżowej i m.in. przy największej kaplicy ukrzyżowania pracowali konserwatorzy. Prace przy zewnętrznym fresku miały charakter zachowawczy, wykonana zostanie jeszcze izolacja przeciwwilgociowa, a do kaplicy powróci ołtarz poddany teraz renowacji w pracowni konserwatorskiej. Zewnętrzne elewacje wykonano także przy kaplicy świętego Rafała oraz Domku i Grobu Matki Bożej.

Konserwatorzy przez ostatnie miesiące pracowali także przy położonej poniżej kaplicy 33 - Płaczące Niewiasty znajduje się tu 23 stacja Męki Pańskiej i 11 na dróżkach Matki Bożej Bolesnej. We wnętrzu na kamiennym bloku ustawione zostały kamienne figury trzech Marii. Na postumencie uwiecznione zostały słowa, Pan Jezus skierował do płaczących niewiast: "nie płaczcie nade Mną, ale nad dziećmi waszymi". Fundatorem wnętrza tej kaplicy był Józef Tyszkowski. Tu do odrestaurowania zostały jeszcze malowidła na kamiennym postumencie.

Realizowane obecnie prace w Kalwarii Pacławskiej są największymi w historii Sanktuarium. Prowadzone są dwutorowo, bo także we wnętrzach kościoła, gdzie oryginalny charakter przywracany jest oryginalnym polichromiom nieudolnie konserwowanym w latach 90. ubiegłego wieku. Franciszkanie w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko adaptują także pomieszczenia gospodarcze na cele pielgrzymkowe i turystyczne.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności