• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kolejne dary dla polskich rodzin na Ukrainie zatrzymane na granicy

17:33, 11.12.2019
  Mariusz Mendycki;   Aktualności
Kolejne dary dla polskich rodzin na Ukrainie zatrzymane na granicy Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce dwukrotnie w ciągu ostatniego tygodnia zatrzymano transporty z żywnością dla polskich rodzin na Ukrainie. W sumie ponad 1300 paczek zostało zawróconych przez ukraińskich celników. Sprawa jest kontrowersyjna, bo choć wydaje się niesprawiedliwa, wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce dwukrotnie w ciągu ostatniego tygodnia zatrzymano transporty z żywnością dla polskich rodzin na Ukrainie. W sumie ponad 1300 paczek zostało zawróconych przez ukraińskich celników. Sprawa jest kontrowersyjna, bo choć wydaje się niesprawiedliwa, wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Kolejne dary dla polskich rodzin na Ukrainie zatrzymane na granicy
Kolejne dary dla polskich rodzin na Ukrainie zatrzymane na granicy

Podziel się:   Więcej
Święty Mikołaj z Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie od przeszło 20 lat o tej porze roku rozdawał prezenty dla dzieci w Strzelczyskach. W tym roku prawie tysiąc paczek zostało zatrzymanych przez ukraińską służbę celną. Ukraińscy celnicy zatrzymali transport tłumacząc, że wartość przewożonego towaru przewyższa dopuszczone prawem limity, czyli 50 kg na osobę. Dziś emocje już opadły, a organizatorzy zdecydowali, że rozdadzą paczki potrzebującym rodzinom z Tarnowa i okolic. Część świątecznych prezentów trafi jednak do Strzelczysk.

Nie wiadomo jeszcze co stanie się z książkami i żywnością zatrzymanymi na granicy w poniedziałek. W tym przypadku chodzi o 300 paczek przygotowanych przez szczecińskie Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera. Miały trafić do polskich rodzin m.in. ze Stanisławowa. Większość została złożona w budynku przemyskiego oddziału Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

W tym samym miejscu czeka kilkadziesiąt prezentów przygotowanych przez Fundację im. Rodziny Mieszkowskich - również zawróconych na granicy. We wszystkich przypadkach transport stara się zorganizować konsulat Polski we Lwowie. Póki co nie wiadomo kiedy to się uda. I choć każda z tych sytuacji wydaje się niesprawiedliwa, sprawiedliwie trzeba przyznać, że w każdym przypadku celnicy działali zgodnie z przepisami.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności