• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kompromis w sprawie granic. Jest porozumienie Krosna, Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego

17:20, 10.12.2019
  Marek Winiarski;   Aktualności
Kompromis w sprawie granic. Jest porozumienie Krosna, Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego Samorząd Krosna porozumiał się z gminami Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne w sprawie przyłączenia części gruntów tych gmin do miasta. Toczony od ponad dwóch lat spór samorządów o teren byłego lotniska w Łężanach został rozwiązany. Jeżeli samorządy będą honorowały ustalenia zawarte w umowie, Rada Ministrów będzie mogła rozpatrzyć wniosek o poszerzenie Krosna już w lipcu przyszłego roku.

Samorząd Krosna porozumiał się z gminami Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne w sprawie przyłączenia części gruntów tych gmin do miasta. Toczony od ponad dwóch lat spór samorządów o teren byłego lotniska w Łężanach został rozwiązany. Jeżeli samorządy będą honorowały ustalenia zawarte w umowie, Rada Ministrów będzie mogła rozpatrzyć wniosek o poszerzenie Krosna już w lipcu przyszłego roku.

Jest kompromis w sprawie granic. Krosno, Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne zawarły porozumienie
Jest kompromis w sprawie granic. Krosno, Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne zawarły porozumienie

Podziel się:   Więcej
Dwa lata temu, samorząd Krosna kupił od jednego z banków teren byłego lotniska w Łężanach położonego w dwóch gminach. Za ponad 140 hektarów gruntu miasto zapłaciło niecałe 14 milionów złotych. Transakcję oprotestowały obie gminy, domagając się prawa pierwokupu, choć żadna nie miała na to pieniędzy. W październiku ubiegłego roku wójtowie gmin porozumieli się z prezydentem Krosna. Uzgodnili warunki wykupu od miasta części terenów lotniska, strategicznych dla gmin. Do zawartych wówczas ustaleń powrócono teraz.

Gminy będą mogły wykupić wydzielone grunty płacąc za nie w ratach, a w umowie znalazł się też zapis, że samorząd Krosna wprowadzi w planie zagospodarowania przestrzennego zakaz lokalizowania na byłym lotnisku tzw. inwestycji uciążliwych.

Na terenie byłego lotniska, Krosno chce stworzyć strefę ekonomiczno-inwestycyjną. Być może, na bazie niedokończonej budowy pasa startowego, powstanie droga - łącznik z przyszłą trasą S19. To plan, na którego realizacji zależy też okolicznym gminom. Zdaniem samorządowców, porozumienie otwiera też drogę do finansowania dużych wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych z dofinansowaniem Unii Europejskiej.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności