• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Krew pilnie potrzebna. Dziś krwiobus stanął w Rzeszowie

17:03, 08.08.2020
  Anna Arciszewska;   Aktualności
Krew pilnie potrzebna. Dziś krwiobus stanął w Rzeszowie Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o oddawanie krwi. Szczególnie teraz, podczas wakacji i trwającej pandemii potrzeba jej najbardziej. Można to zrobić w siedzibach centrów lub punktach mobilnych. Jeden z nich stanął dziś w Rzeszowie, a organizatorem jednodniowej akcji był Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o oddawanie krwi. Szczególnie teraz, podczas wakacji i trwającej pandemii potrzeba jej najbardziej. Można to zrobić w siedzibach centrów lub punktach mobilnych. Jeden z nich stanął dziś w Rzeszowie, a organizatorem jednodniowej akcji był Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie.

Krew pilnie potrzebna. Dziś krwiobus stanął w Rzeszowie
Krew pilnie potrzebna. Dziś krwiobus stanął w Rzeszowie

Podziel się:   Więcej
Mobilny punkt poboru stanął przed jednym z centrów handlowych. Każdy, kto chciał oddać krew, przechodził rejestrację i szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia. Z powodu pandemii, krew jest teraz jeszcze bardziej potrzebna, a okres wakacji zawsze wiąże się z drastycznym spadkiem jej zapasów. Krew jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków drogowych, a tych zazwyczaj najwięcej jest właśnie w wakacje, ale osobom walczącym z chorobami nowotworowymi czy wymagającym transplantacji i innych zabiegów. Średnio jedna na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi.

Honorowym dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia. Krew pobrana od dawców na Podkarpaciu trafia do 36 szpitali. By jej stan w magazynach był optymalny, codziennie około 300 dawców w regionie powinno oddawać krew. Tymczasem, w ostatnich dniach jest ich o połowę mniej. Dlatego akcje, jak ta dzisiejsza są tak bardzo ważne. Tym razem organizatorem był Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.

Krew można oddawać w mobilnych punktach poboru, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Rzeszowie, ale też w 8 stacjach, między innymi w Dębicy, Jaśle i Stalowej Woli. Na Podkarpaciu jest około 30 tys. honorowych dawców.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności