• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Można się już rozliczać z podatku dochodowego

17:39, 15.02.2020
  Krzysztof Kuchaj;   Aktualności
Można się już rozliczać z podatku dochodowego Od dziś można rozliczać się z podatku dochodowego za 2019 rok. W formie papierowej albo elektronicznej - korzystając z usługi "Twój e-pit" na stronie Ministerstwa Finansów. W tym roku są tam nie tylko wstępnie już wypełnione PIT-y 37 i 38, ale także dwa dodatkowe - 28 i 36. Także od tego roku podatnicy mogą korzystać z nowej ulgi podatkowej - na termomodernizację domów.

Od dziś można rozliczać się z podatku dochodowego za 2019 rok. W formie papierowej albo elektronicznej - korzystając z usługi "Twój e-pit" na stronie Ministerstwa Finansów. W tym roku są tam nie tylko wstępnie już wypełnione PIT-y 37 i 38, ale także dwa dodatkowe - 28 i 36. Także od tego roku podatnicy mogą korzystać z nowej ulgi podatkowej - na termomodernizację domów.

Fot. Krzysztof Kuchaj
Fot. Krzysztof Kuchaj

Podziel się:   Więcej
W pierwszym Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie w ubiegłym roku podatnicy złożyli blisko 95 tysięcy zeznań podatkowych. Pracownicy skarbówki szacują, że podobnie będzie w tym roku. Pierwsze PIT-y za 2019 rok już wpływają.

Zdecydowana większość podatników rozlicza się z fiskusem w formie elektronicznej. W całej Polsce w ubiegłym roku takich zeznań było blisko 16 milionów.

Rozliczając się w formie elektronicznej można skorzystać z usługi "TWÓJ E-PIT". Wstępnie wypełnione formularze dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów - podatki.gov.pl. W tym roku oprócz PIT-ów 37 i 38 można tez skorzystać z dwóch kolejnych - 28 i 36.

Trzeba pamiętać, że w PIT-ach 28 i 36 nie ma informacji o prowadzonej działalności gospodarczej. Nowością w tym roku jest to, że w zeznaniach podatkowych przygotowanych w ramach usługi Twój e-pit są już uwzględnione ulgi na dzieci powyżej 18 roku życia oraz te, które urodziły się w 2019 roku. Można też skorzystać z nowej ulgi - na termomodernizację domów. Dotyczy tylko budynków już wybudowanych, a na poniesione wydatki trzeba mieć faktury VAT.

Od tego roku każdy podatnik musi mieć indywidualny mikro-rachunek podatkowy, na który wpłacany jest podatek PIT, CIT i VAT. Numer rachunku można wygenerować na stronie podatki.gov.pl wpisując swój PESEL albo numer NIP. W skali kraju takich rachunków wygenerowano już blisko 2,5 miliona.

Osoby korzystające z PIT-u 28 na rozliczenie się z fiskusem za 2019 rok mają czas do 2 marca. Pozostali zeznania podatkowe mogą złożyć do 30 kwietnia. Warto pamiętać o możliwości przekazania jednego procenta swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności