• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Negocjacje zakończone fiaskiem. Trudne rozmowy dotyczące cen za wywóz śmieci

17:43, 19.11.2019
  Adam Bienias;   Aktualności
Negocjacje zakończone fiaskiem. Trudne rozmowy dotyczące cen za wywóz śmieci Chodzi o trudne rozmowy między władzami Rzeszowa a spółką PGE dotyczące cen za wywóz śmieci. Ratusz mówi, że sytuacja jest dramatyczna i dodaje, że spółce zależy wyłącznie na pieniądzach, co oznaczałoby, że podwyżki za wywóz śmieci mogłyby sięgnąć nawet ponad stu procent. Radni Pis obwiniają za to władze Rzeszowa, a Tadeusz Ferenc odpowiada, że czas na wspólną walkę.

Chodzi o trudne rozmowy między władzami Rzeszowa a spółką PGE dotyczące cen za wywóz śmieci. Ratusz mówi, że sytuacja jest dramatyczna i dodaje, że spółce zależy wyłącznie na pieniądzach, co oznaczałoby, że podwyżki za wywóz śmieci mogłyby sięgnąć nawet ponad stu procent. Radni Pis obwiniają za to władze Rzeszowa, a Tadeusz Ferenc odpowiada, że czas na wspólną walkę.

Negocjacje zakończone fiaskiem. Władze Rzeszowa kontra PGE
Negocjacje zakończone fiaskiem. Władze Rzeszowa kontra PGE

Podziel się:   Więcej
Budowa spalarni śmieci przy elektrociepłowni w Rzeszowie kosztowała ponad 285 milionów złotych. Miała głównie rozwiązać problemy z zagospodarowaniem odpadów w stolicy Podkarpacia. Zmiana przepisów i zniesienie tzw. rejonizacji w odbiorze śmieci spowodowała, że spółka ogłosiła otwarty nabór ofert dla wszystkich samorządów. Dla mieszkańców Rzeszowa może to oznaczać ponad stuprocentową podwyżkę na utylizację jednej tony odpadów mieszanych. Dziś to nieco ponad 300 złotych.

Prezydent Rzeszowa zapewniał podczas sesji, że miasto jest teraz na przegranej pozycji, ale to nie czas na składanie broni. Chce w tej sprawie spotkać się z ministrem Jackiem Sasinem, który w rządzie odpowiada za spółki Skarbu Państwa. Jednak radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że władze miasta próbują teraz usprawiedliwiać przez mieszkańcami swoje błędy jeszcze sprzed kilku lat, kiedy podejmowano decyzję o budowie spalarni. Radni Rozwoju Rzeszowa dodają, że spółka PGE jest nastawiona jedynie na zarabianie pieniędzy.

Rzeszów złożył ofertę w wysokości 335 zł za tonę. Jest ona o 5 procent wyższa od obecnej.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli PGE Energia Ciepła. W oświadczeniu spółki czytamy między innymi, że za odbiór odpadów komunalnych i ich zagospodarowanie na terenie Rzeszowa odpowiada Urząd Miasta a nie PGE.

"Jesteśmy zainteresowani odbiorem opadów wytwarzanych na terenie Rzeszowa oraz gmin województwa podkarpackiego na warunkach pozwalających na równoważenie celów biznesowych, do realizacji których spółka zobowiązana jest przepisami Kodeksu Spółek Handlowych (…).
Dlatego pomimo zniesienia w ustawie o odpadachregionalizacji, PGE Energia Ciepła zagwarantowała w prowadzonym postępowaniu odbiór przynajmniej połowy odpadów z województwa podkarpackiego. Otrzymaliśmy oferty z gmin województwa podkarpackiego, które są znacznie bardziej konkurencyjne w stosunku do oferty MPGK Rzeszów, przy zachowaniu przez te gminy dwukrotnie niższych opłatdla mieszkańców w porównaniu do Rzeszowa".
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności