• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Niepewny los Pałacu Lubomirskich - obecnego Muzeum w Przeworsku

17:24, 12.11.2019
  Beata Bartman;   Aktualności
Niepewny los Pałacu Lubomirskich - obecnego Muzeum w Przeworsku Powiat przeworski,który zarządza placówką dostał dokumenty z kancelarii adwokackiej we Wrocławiu wzywające do zaprzestania jakichkolwiek prac w obiekcie - w związku z roszczeniami spadkobierców. W piśmie wymienionych jest 37 osób. Sytuacja jest problematyczna, bo właśnie trwają prace przy renowacji elewacji pałacu. W dawnej rodowej siedzibie Lubomirskich muzeum funkcjonuje nieprzerwanie od 45 lat.

Powiat przeworski,który zarządza placówką dostał dokumenty z kancelarii adwokackiej we Wrocławiu wzywające do zaprzestania jakichkolwiek prac w obiekcie - w związku z roszczeniami spadkobierców. W piśmie wymienionych jest 37 osób. Sytuacja jest problematyczna, bo właśnie trwają prace przy renowacji elewacji pałacu. W dawnej rodowej siedzibie Lubomirskich muzeum funkcjonuje nieprzerwanie od 45 lat.

Niepewny los Pałacu Lubomirskich - obecnego Muzeum w Przeworsku
Niepewny los Pałacu Lubomirskich - obecnego Muzeum w Przeworsku

Podziel się:   Więcej
Budowa pałacu w Przeworsku była inicjatywą księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. To ona zdecydowała, że w dobrach przeworskich powstanie rezydencja dla jej ulubionego wychowanka Henryka, który rozpoczął starania o utworzenie ordynacji. Jego wnuk Andrzej wyjechał stąd w 1944 roku. Aż do teraz rodzina Lubomirskich nie kontaktowała się w sprawie pałacu.

Powiat otrzymał pismo wzywające do zaniechania wszelkich działań dotyczących inwestowania na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Prace jednak nie zostały przerwane, bo o pieniądze na ten cel powiat zabiegał bowiem od lat. Uznał, że należy dokończyć renowację elewacji. Wcześniej przeprowadzono kosztowną termomodernizację obiektu. Projekt o wartości kilkuset tysięcy złotych obejmował konserwacje okien, drzwi, remont dachu, izolowanie fundamentów i montaż nowego pieca. W pałacu odrestaurowano także salę mieszczańską, w której powstała nowa ekspozycja. Dyrekcja muzeum i władze powiatu niepokoją się, że pismo z zapowiedzią roszczeń wstrzyma dalsze inwestycje w obiekcie, który przecież codziennie przypomina o dawnych właścicielach.

Pałac Lubomirskich to jeden z najcenniejszych zabytków Przeworska. Wpisany jest do tzw. Kanonu Krajoznawczego Polski - wykazu najciekawszych obiektów w kraju. Jest chętnie odwiedzany przez turystów, a jego park przez mieszkańców miasta. Niedawno powiat zdecydował, że przekaże obiekt miastu, by mogło skuteczniej strać się o fundusze na renowacje np. zdemontowanej oranżerii. Pismo w sprawie roszczeń pokrzyżowało te plany.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności