• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Oszustwa internetowe i "na wnuczka". Policja apeluje o ostrożność

17:25, 08.08.2020
  Karolina Ciesielska;   Aktualności
Oszustwa internetowe i "na wnuczka". Policja apeluje o ostrożność 150 tys. zł próbowały wyłudzić telefonicznie od mieszkanki gminy Błażowa dwie oszustki. Jedna przedstawiła się jako córka twierdząc, że spowodowała śmiertelny wypadek, a pieniądze pomogą jej uniknąć więzienia. Potem słuchawkę przekazała koleżance - ta twierdziła, że jest prokuratorem. 65-latka nie uwierzyła w tę historię i powiadomiła policję.

150 tys. zł próbowały wyłudzić telefonicznie od mieszkanki gminy Błażowa dwie oszustki. Jedna przedstawiła się jako córka twierdząc, że spowodowała śmiertelny wypadek, a pieniądze pomogą jej uniknąć więzienia. Potem słuchawkę przekazała koleżance - ta twierdziła, że jest prokuratorem. 65-latka nie uwierzyła w tę historię i powiadomiła policję.

Fot. arch.
Fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Choć mogłoby się wydawać, że po apelach policji o oszustwach na tak zwanego wnuczka czy policjanta wiadomo już niemal wszystko, nie znaczy to jednak, że telefony do seniorów z próbą wyłudzenia dużych sum pieniędzy - zamilkły. Przekonała się o tym 65-letnia mieszkanka gminy Błażowa. Otrzymała ona telefon od kobiety, która poinformowała ją, że jej córka spowodowała wypadek drogowy i aby polubownie załatwić sprawę musi przekazać im 150 tys. zł. Kobieta aby uwierzytelnić swoją informację dała do telefonu inną kobietę, która miała być z prokuratury. Po odbiór pieniędzy miał zgłosić się kurier. Kiedy pojawił się przed drzwiami, 65-latka nie otworzyła - zamiast tego powiadomiła policję, a funkcjonariusze zatrzymali 23-letniego mieszkańca Rzeszowa.

To nie jedyna próba kradzieży w ostatnim czasie. Dużą czujnością wykazała się też mieszkanka Tarnobrzega. Do drzwi jej mieszkania zapukał mężczyzna, który przedstawił się jako hydraulik i miał sprawdzić ciśnienie wody - w międzyczasie sprawdził jej szafki kuchenne. Kiedy nie znalazł pieniędzy, poprosił o wpłacenie 200 złotych za tzw. niedopłatę za wodę.

Policjanci ostrzegają też przed oszustami internetowymi. Chodzi o wiadomości sms z informacją o konieczności dopłaty do jakiejś usługi - na przykład przesyłki kurierskiej. Link zawarty w wiadomości prowadzi do witryny łudząco podobnej do strony banku - chcąc się do niej zalogować nasze hasła trafiają do przestępców.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności