• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Plany budowy 180-metrowego wieżowca na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie

16:31, 16.01.2020
  Aktualności
Plany budowy 180-metrowego wieżowca na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie 180-metrowy wieżowiec może powstać na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie. Byłby to najwyższy budynek mieszkalny na Podkarpaciu. Miasto już wydało decyzję o warunkach zabudowy. Podobnie jak dla kilku innych wieżowców, które deweloperzy planują postawić między innymi w śródmieściu. W stolicy województwa trwa boom budowlany. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego - w 2018 roku w mieście było prawie 300 deweloperów - najwięcej w Polsce.

180-metrowy wieżowiec może powstać na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie. Byłby to najwyższy budynek mieszkalny na Podkarpaciu. Miasto już wydało decyzję o warunkach zabudowy. Podobnie jak dla kilku innych wieżowców, które deweloperzy planują postawić między innymi w śródmieściu. W stolicy województwa trwa boom budowlany. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego - w 2018 roku w mieście było prawie 300 deweloperów - najwięcej w Polsce.

Plany budowy 180-metrowego wieżowca na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie
Plany budowy 180-metrowego wieżowca na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie

Podziel się:   Więcej
Na osiedlu Nowe Miasto, miejscami już jest ciasno, a może być jeszcze ciaśniej, jeżeli w tym miejscu powstanie 180-metrowy budynek, nic więc dziwnego, że mieszkańcy, szczególnie okolicznych bloków, mówią tej inwestycji NIE.

Marian Mierzwa mieszka na 10. piętrze bloku, przed którym planowane jest postawienie pięć razy wyższego budynku. Dwa lata temu - razem z żoną i sąsiadami, protestowali już przeciwko powstaniu wieżowca. Sprawa powróciła, ale oni zdania nie zmienili.

- My tu mieszkamy od samego początku, jak bloki powstały, jeszcze w stanie surowym nawet, sami to wykańczaliśmy, bo to było takie patronackie, no i nie widzę tego bloku.


- Uważam, że to nie jest dobry pomysł, żeby taki blok tutaj powstał, bo po pierwsze to w ogóle brak parkingu, po drugie, nie ma tu po prostu prawa bytu taki blok. Zasłoni cały widok.
– dodaje Teresa Mierzwa.

Podobnego zdania są władze spółdzielni Nowe Miasto. Obecnie w ponad 20 blokach mieszka tu prawie 15 tysięcy osób. Nowy wieżowiec, to kolejnych 4 tysiące mieszkańców.

- Osiedle Nowe Miasto zostało zaprojektowane w latach 70-tych, 80-tych i na tamte normy i czas było dobre. Obecnie też jest przytkane ze względu na rozwój cywilizacji motoryzacji, i naprawdę dogęszczanie zabudowy jest bez sensu, jest utrudnieniem życia tym mieszkańcom, a oni na to nie zasłużyli.
- tłumaczy prezes Spółdzielni Nowe Miasto.

Rzecznik prezydenta Rzeszowa twierdzi, ze wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla 50-piętrowego wieżowca nie oznacza rozpoczęcia jego budowy. Wcześniej inwestor musi stać się właścicielem gruntu, na którym planuje inwestycję.

Maciej Chłodnicki, UM Rzeszów - Jeśli chodzi o ten obszar przy Podwisłoczu, o którym mówimy, część gruntów jest prywatnych część spółdzielni.

Tylko w ubiegłym roku miasto wydało około 2,5 tysięcy decyzji o warunkach zabudowy. Tych dotyczących wieżowców co najmniej 10-piętrowych - było ponad 10. Cały czas składane są kolejne wnioski, na przykład dotyczące powstania 50-kondygnacyjnego kompleksu budynków w okolicach stadionu Stali.

- Czy zdaniem władz miasta, nie za dużo buduje się w Rzeszowie bloków? No i czy ta infrastruktura wystarcza?
- Nie, absolutnie nie. W tej chwili jest absolutny boom na mieszkania, mieszkania kupowane są jeszcze, jak jest szczere pole.
- odpowiada Maciej Chłodnicki, UM Rzeszów

A popyt podnosi cenę. W Rzeszowie metr kwadratowy mniejszych mieszkań kosztuje średnio 6,5 tysiąca złotych. Jeszcze droższe są te położone w centrum. Zainteresowanie deweloperów Rzeszowem nie maleje i jest największe w Polsce. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2018 roku w stolicy Podkarpacia budowało ich prawie 300.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności