• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Po wielu latach starań Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego

17:11, 11.11.2019
  Aktualności
Po wielu latach starań Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego Po wielu latach starań Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego. Osoby, które chcą podróżować do Stanów Zjednoczonych na 3 miesiące w celach turystycznych lub biznesowych mogą rejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Z tej możliwości skorzystają między innymi mieszkańcy Podkarpacia. Choć nie ma danych mówiących o tym, ile osób z naszego regionu ma bliskich za oceanem, z pewnością można ich liczyć w tysiącach.

Po wielu latach starań Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego. Osoby, które chcą podróżować do Stanów Zjednoczonych na 3 miesiące w celach turystycznych lub biznesowych mogą rejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Z tej możliwości skorzystają między innymi mieszkańcy Podkarpacia. Choć nie ma danych mówiących o tym, ile osób z naszego regionu ma bliskich za oceanem, z pewnością można ich liczyć w tysiącach.

Po wielu latach starań Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego, fot. pixabay
Po wielu latach starań Polska dołącza do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego, fot. pixabay

Podziel się:   Więcej
Polska spełniła wszystkie wymogi dotyczące przystąpienia do Programu Ruchu Bezwizowego do USA. Chodzi przede wszystkim o odsetek odrzuconych wniosków wizowych. Po raz pierwszy w historii, w minionym amerykańskim roku budżetowym, zakończonym 30 września, był niższy niż 3 procent.

Od dziś podróżowanie do Stanów Zjednoczonych staje się łatwiejsze. Obywatele polscy nie muszą już ubiegać się o promesę wizową w konsulacie czy ambasadzie. Zamiast tego muszą zarejestrować się w elektronicznym systemie podróży. Koszt to 14 dolarów. Należy to zrobić najpóźniej 72 godziny przed planowaną podróżą. Wypełnienie aplikacji zajmuje maksymalnie 20 minut. Zmiana warunków podróżowania, ucieszyła między innymi mieszkańców Podkarpacia, którzy wyemigrowali do USA. Pani Barbara Tomczyk pochodzi z Nowej Dęby, od wielu lat mieszka w New Jersey. Tam urodziła się jej córka Wiktoria.

- No dobrze, niech ludzie przyjeżdżają jesteśmy za. Rodzina przyjedzie, brat przyjedzie, jesteśmy za jak najbardziej.

Wiktoria Tomczyk - Ja się cieszę. Teraz cała moja familia, co jest tutaj w Polsce, co nie miały, to mogą teraz przyjechać i mnie odwiedzić, to będzie łatwiej dla nich.

Zosia Przywara - Są przykładowo uroczystości jak wesela chrzciny, komunie. Przykre uroczystości typu pogrzeby i również były problemy, że ludzie nie mogli takiej wizy dostać. Zdarza się tak, że dużo rodziny jest w Ameryce w Polsce zostaje jedna czy dwie osoby i też były problemy, żeby udowodnić, że jedzie w celu turystycznym.

Zgoda w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy. Żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Podróżni z już otrzymaną promesą wizową nie muszą ubiegać się o autoryzacje.

Janusz Sobienia
- Tutaj przyjeżdżam na wakacje. Ostatnio nawet dwa razy w roku, także. Dowiedziałem się w wiadomości ogólnych, że zostają zniesione od poniedziałku, to bardzo miłe, wielu przyjaciół znajomych może przyjechać do Filadelfii - mieszkam w Filadelfii, bardzo dobre posunięcie oczekiwane bardzo długo.

Przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, nie oznacza, że granice otworzą się na oścież. Osoby, które w przeszłości złamały prawo imigracyjne, są na terenie USA bez ważnych dokumentów pobytowych, nie będą mogły zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Do tej pory, rocznie z lotnisk, pomimo posiadania ważnej promesy, odsyłanych było około pół tysiąca Polaków.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności