• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Podkarpacie stawia na ekologiczne oświetlenie

17:17, 15.02.2020
  Beata Bartman;   Aktualności
Podkarpacie stawia na ekologiczne oświetlenie Ma być jaśniej, estetyczniej, a przede wszystkim taniej - Tarnobrzeg to kolejne miasto regionu, które podjęło decyzję o wymianie starego ulicznego oświetlenia na nowe, ledowe, bardziej przyjazne dla środowiska. To ogromna operacja, która pochłonie 12 milionów złotych. Miasto zdecydowało zaciągnąć na ten cel preferencyjny kredyt proponowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w ramach programu SOWA. Z takiego wsparcia już korzysta kilka innych podkarpackich samorządów.

Ma być jaśniej, estetyczniej, a przede wszystkim taniej - Tarnobrzeg to kolejne miasto regionu, które podjęło decyzję o wymianie starego ulicznego oświetlenia na nowe, ledowe, bardziej przyjazne dla środowiska. To ogromna operacja, która pochłonie 12 milionów złotych. Miasto zdecydowało zaciągnąć na ten cel preferencyjny kredyt proponowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w ramach programu SOWA. Z takiego wsparcia już korzysta kilka innych podkarpackich samorządów.

Podkarpacie stawia na ekologiczne oświetlenie
Podkarpacie stawia na ekologiczne oświetlenie

Podziel się:   Więcej
Władze Tarnobrzega zdecydowały zaciągnąć preferencyjny kredyt na 10 lat, pozwoli na wymianę w sumie 5 tysięcy lamp, czyli wszystkich, które znajdują się w mieście. Przez pierwsze 3 lata zadanie będzie realizowane, dopiero w 2023 roku miasto zacznie spłacać pożyczkę. To, jak wylicza prezydent, dokładnie tyle, ile trzeba oddawać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Spłata będzie możliwa z oszczędności na opłatach, a zyskiem będzie nowoczesne oświetlenie.

Miasto zdecydowało się na wielomilionowe zadłużenie, bo obawia się, że w nowej perspektywie finansowej może nie pojawić się program, który będzie oferował tak preferencyjne warunki. Stare lampy zostaną zastąpione energooszczędnymi typu LED. Oznacza to także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Z oszczędności rzędu stu tysięcy złotych rocznie już cieszy się Nisko, gdzie wymieniono oświetlenie w centrum na tzw. małych i dużych plantach. W tym przypadku inwestorem była PGE Dystrybucja Rejon Stalowa Wola. Dotychczas ten teren oświetlały lampy w starych oprawach sodowych o różnych mocach od 70 do 150 W. Były mocno wyeksploatowane, klosze częściowo utlenione i zabrudzone. Nowe lampy mają moc 70W i są wykonane w technologii LED. Wymieniono słupy, co poprawiło wizualnie wygląd centrum.

Z preferencyjnych pożyczek NFOŚ zdecydowały skorzystać także m.in. gminy Świlcza i Gać. W tej pierwszej prace obejmą 12 miejscowości, a pożyczka to milion 700 tysięcy złotych. W gminie Gać zainstalowanych zostanie ponad 400 opraw oświetleniowych typu LED, w tym przypadku nisko procentowana pożyczka to 705 tysięcy złotych.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności