• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Prawie 33 tys. wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych na Podkarpaciu

10:57, 15.01.2020
  ZUS
Prawie 33 tys. wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych na Podkarpaciu 32990 – tyle wniosków o świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim. Do rzeszowskiego Oddziału ZUS wpłynęło 21 810 - w skali kraju - więcej wniosków wpłynęło tylko do Oddziału w Lublinie.

32990 – tyle wniosków o świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim. Do rzeszowskiego Oddziału ZUS wpłynęło 21 810 - w skali kraju - więcej wniosków wpłynęło tylko do Oddziału w Lublinie.

Fot. ZUS
Fot. ZUS

Podziel się:   Więcej
O świadczenie uzupełniające mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem przez lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Gdy nie ma takiego orzeczenia to ZUS skieruje osobę na badanie lub wyda orzeczenie na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej.

Maksymalna wysokość świadczenia uzupełniającego wynosi 500 zł i przysługuje tym osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (np. emerytury czy renty) albo łączna kwota tych świadczeń nie przekracza 1100 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty, wysokość przysługującego świadczenia uzupełniającego będzie relatywnie niższa.

Suma świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (np. emerytury czy renty) i świadczenia uzupełniającego nie może przekroczyć łącznie 1600 złotych. Przykładowo, jeżeli suma pobieranych dotychczas świadczeń wynosi 1300 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 300 zł.
źródło: ZUS