• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Prezydent Andrzej Duda na Podkarpaciu

20:37, 09.12.2019
Prezydent Andrzej Duda na Podkarpaciu Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie. Najpierw spotkał się z mieszkańcami powiatu brzozowskiego, a następnie w Dubiecku wziął udział w uroczystości upamiętnienia dubieckich ochotników do Legionów Polskich.

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie. Najpierw spotkał się z mieszkańcami powiatu brzozowskiego, a następnie w Dubiecku wziął udział w uroczystości upamiętnienia dubieckich ochotników do Legionów Polskich.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami powiatu brzozowskiego
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami powiatu brzozowskiego

Podziel się:   Więcej
Częścią wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Dubiecku było także wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie.
Wizytę w Dubiecku prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów przed pomnikiem Legionistów. 105 lat temu 26 ochotników właśnie stąd wyruszyło, by zawalczyć o niepodległość Polski w szeregach Legionów Polskich. Dzięki zaangażowaniu lokalnych stowarzyszeń i uczniów miejscowych szkół po latach udało się ustalić ich nazwiska i umieścić je na obelisku.

- Bardzo dziękuję, że ten pomnik tu u was jest, że te nazwiska ma nim są, że ich upamiętniliście, że przede wszystkim młodzież rozpoznaje także i nazwiska swoich rodzin, może być dumna z tego, że to właśnie pradziadek, czy może prapradziadek, czy może stryj daleko, daleko w historii rodziny był jednym z tych chłopców, który zdecydował się pójść walczyć o wolną Polskę, gdy wydawało się to beznadziejne i wygrali...

Bo - jak podkreślał prezydent - właśnie taka postawa wiara w to, że o rzeczy najważniejsze jak Ojczyzna, rodzina, tradycja trzeba walczyć jest najważniejsza niezależnie od czasów. A okres II wojny światowej, a później antykomunistycznego podziemia, czy Solidarności tylko to potwierdziły. Prezydent dziękował mieszkańcom Podkarpacia, że ciągle są wierni wartościom ważnym dla kolejnych pokoleń Polaków - także tego sprzed stu lat - jak legioniści. Wiara, kultura i rodzina to one ciągle - jak mówił prezydent - są fundamentem i skarbem.

- Większego nie ma, bo majątki nam wielokrotnie zabierano, burzono nam nasze domy, burzono nas przemysł, rozkradano nas tak jak nas rozkradano na początku lat 90-tych. Dzięki wartościom potrafiliśmy się odbudować, dzięki wartościom zawsze potrafiliśmy trafić na właściwą drogę.

Ta droga jak mówił prezydent to także ciężka codzienna praca, dzięki której Polska się rozwija i coraz bardziej się zmienia. Andrzej Duda mówił też o swoich pochodzących z tych okolic kolegach z czasów harcerskich - z drużyny im. Legionistów 1914 roku, którzy byli dla niego dodatkową motywacją do przyjazdu do Dubiecka.
 
 
 
...
 
Na spotkanie z prezydentem w Zespole Szkół Ogólnokształcących przyszło kilkuset mieszkańców Brzozowa i powiatu. Swoje przemówienie Andrzej Duda rozpoczął od przypomnienia historii Brzozowa i całego regionu, który jak mówił prezydent - przez wieki stanowił przedmurze obrony Rzeczypospolitej. Podkreślił, że również dzisiaj Podkarpacie jest wierne tradycyjnym wartościom, które trzeba przekazywać następnym pokoleniom.

- Musimy ich pilnować i strzec. Nigdy nie wolno nam się ich wyrzec i nigdy nam nie wolno pozwolić sobie ich odebrać. One są dla nas najważniejsze i są wypróbowane. To są te wartości, co do których ja nie mam wątpliwości musimy pielęgnować je z całą mocą.


Prezydent Duda mówił, że przez dziesięciolecia Polska nie mogła się normalnie rozwijać z uwagi na system komunistyczny, ale obecnie mamy olbrzymie możliwości na tworzenie nowoczesnego państwa. Podkreślił rosnące bezpieczeństwo wojskowe i energetyczne Polski. Jego częścią jest wizytowane przez prezydenta budowane połączenie gazowe ze Strachociny do Słowacji. Wspomniał też o dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, czego dowodem są choćby obecność amerykańskich żołnierzy w naszym kraju czy zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do Ameryki. Dziękując mieszkańcom Podkarpacia za ciężką pracę dla Polski, Andrzej Duda zapewnił, że okres, w którym ta ziemia była zapomniana przez władze, już minął.

- To tutaj będzie Via Carpathia, to tutaj są budowane choćby interkonektory, dzięki nowym inwestycjom będą większe możliwości… choćby poprzez tworzenie WOT.

Prezydent poprosił też wszystkich o wsparcie, bez którego jak mówił - wiele reform może się nie udać.

- Ono jest potrzebne ustawicznie, rządzący muszą czuć, że ludzie są z nimi i że to co jest realizowane znajduje akceptację. Chciałbym żebyście Państwo wyraźnie mówili, co się podoba a co nie. Chcę o to prosić…

Po przemówieniu prezydent rozmawiał z mieszkańcami. Towarzyszyli mu marszałek województwa Władysław Ortyl, europoseł Bogdan Rzońca i wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.