• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rekordowa liczba wniosków o świadczenie dla niepełnosprawnych

16:43, 16.01.2020
  Aktualności
Rekordowa liczba wniosków o świadczenie dla niepełnosprawnych Niemal 33 tysiące wniosków o tzw. świadczenie uzupełniające - dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożono w podkarpackich oddziałach ZUS. W Rzeszowie to aż 21 800 tysięcy - najwięcej w Polsce poza Lublinem. To wsparcie bardzo oczekiwane przez niepełnosprawnych i ich rodziny wypłacane razem z emeryturą lub rentą. Jego maksymalna wysokość to 500 złotych miesięcznie. Wnioski ciągle można składać.

Niemal 33 tysiące wniosków o tzw. świadczenie uzupełniające - dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożono w podkarpackich oddziałach ZUS. W Rzeszowie to aż 21 800 tysięcy - najwięcej w Polsce poza Lublinem. To wsparcie bardzo oczekiwane przez niepełnosprawnych i ich rodziny wypłacane razem z emeryturą lub rentą. Jego maksymalna wysokość to 500 złotych miesięcznie. Wnioski ciągle można składać.

Rekordowa liczba wniosków o świadczenie dla niepełnosprawnych, fot. pixabay
Rekordowa liczba wniosków o świadczenie dla niepełnosprawnych, fot. pixabay

Podziel się:   Więcej
Pani Ania ma 36 lat, ale dla jej mamy i siostry prawnej opiekunki ciągle jest dzieckiem. Porażenie mózgowe spowodowało, że nie chodzi i nie mówi. Wymaga całodobowej opieki, ale też leków i specjalnej diety. Dla rodziny która utrzymuje się wyłącznie z emerytury, renty rodzinnej i świadczenia pielęgnacyjnego dodatkowe 500 złotych miesięcznie jest bardzo ważne.

- Otrzymaliśmy całe 500 złotych i można powiedzieć, że to nam bardzo pomogło bo niestety mając osobę niepełnosprawną w domu, która potrzebuje takich rzeczy jak Pieluchy, potrzebuje rehabilitacji to każda złotówka się liczy, każdy grosik.


500 złotych to maksymalna wysokość świadczenia o jaką się można się starać. Ale przyznana kwota może być też niższa. Brany jest pod uwagę łączny przychód ze świadczeniem 500 PLUS. Ten przychód nie może przekroczyć 1 600 złotych brutto, czyli jeśli osoba pobiera emeryturę w kwocie 1 100 złotych dostanie 500 złotych brutto, ale jeżeli emerytura sięga 1 300 złotych brutto to dostanie tylko 300 złotych świadczenia uzupełniającego. Co ważne w tym przypadku pod uwagę nie jest brana renta rodzinna i jej kwota.

Wnioski ciągle można składać. Musi to być osoba pełnoletnia i bardzo ważny warunek musi ta osoba posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jest to orzeczenie wydane przez lekarzy orzeczników ZUS. Bez takiego orzeczenia konieczne jest badanie i opinia orzecznika. To może spowodować przedłużeniem procedury z przyznaniem świadczenia. To dlatego część z ponad 33 tysięcy wnioskodawców z Podkarpacia ciągle czeka na ostateczną decyzję i wypłatę 500 PLUS.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności