• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rocznicowe uroczystości Towarzystwa Gimnastycznego Sokół

16:39, 18.09.2021
  Szymon Ukraiński;   Aktualności
Rocznicowe uroczystości Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Z okazji 135. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", na ścianie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odsłonięto replikę tablicy, która upamiętnia powołanie tej organizacji. Podczas uroczystości wojewoda Ewa Leniart wręczyła także ordery 100-lecia odzyskania niepodległości, przyznawane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Z okazji 135. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", na ścianie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odsłonięto replikę tablicy, która upamiętnia powołanie tej organizacji. Podczas uroczystości wojewoda Ewa Leniart wręczyła także ordery 100-lecia odzyskania niepodległości, przyznawane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pamiątkowa tablica w 135. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"
Pamiątkowa tablica w 135. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"

Podziel się:   Więcej
Obecnie budynek przy ulicy Sokoła to siedziba Teatru im. Wandy Siemaszkowej, ale 135 lat temu jego właścicielem było Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Do 1947 roku na elewacji budynku wisiała tablica pamiątkowa z datą założenia towarzystwa. W okresie PRL, decyzją władz, została zdemontowana. Teraz odtworzona wróciła na swoje miejsce, by przypominać o organizacji, która obecnie swoją działalność prowadzi nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Towarzystwo propaguje sport, gimnastykę i zdrowy styl życia. Jego celem jest podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży. Rzeszowski Sokół liczy 80 zawodników. Organizacja od czasów reaktywacji towarzystwa w 2000 roku osiąga liczne sukcesy. Z ostatnich mistrzostw świata w fitness odbywających się w Kłajpedzie zawodnicy Sokoła przywieźli 8 złotych i 4 srebrne medale. Dziś odebrali listy gratulacyjne od Wojewody.

Podczas uroczystości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim przyznano również ordery 100-lecia odzyskania niepodległości. Odznaczenia otrzymali członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" za propagowanie idei towarzystwa, a także wkład w aktualny rozwój organizacji.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności