• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rusza akcja "Światełko Pamięci dla Łyczakowa"

16:22, 05.10.2022
  Beata Wolańska;   Aktualności
Rusza akcja "Światełko Pamięci dla Łyczakowa" Rusza kolejna edycja akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa". Pomysł polskiego Radia Lwów i polskiego konsulatu we Lwowie w ciągu kilkunastu lat zamienił się w wielką akcję społeczną, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

Rusza kolejna edycja akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa". Pomysł polskiego Radia Lwów i polskiego konsulatu we Lwowie w ciągu kilkunastu lat zamienił się w wielką akcję społeczną, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

Rusza kolejna edycja akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa"
Rusza kolejna edycja akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa"

Podziel się:   Więcej
Zaczęło się od lwowskich nekropolii, ale w kolejnych latach akcja rozszerzyła się też o małe polskie cmentarze, na przykład w Jaworowie czy Janowie, gdzie miejscowi Polacy co roku czekają na znicze zbierane na Podkarpaciu.

To dzięki kolejnym osobom, organizacjom i samorządom, które decydują się na udział w akcji, co roku udaje się zebrać nawet 50-60 tysięcy zniczy. W przekonaniu, że to ważne wsparcie Polaków z Ukrainy, ale też lekcja historii i patriotyzmu.

W tym roku wielki finał akcji w siedzibie Telewizji Rzeszów zaplanowany został na 20 października. Potem znicze pojadą na Ukrainę tak, aby miejscowi Polacy 1 listopada mogli je zapalić na grobach swoich bliskich, ale też tych często bezimiennych. Aby to było możliwe, wsparcie z Polski jest niezbędne, bo miejscowych Polaków jest coraz mniej, a polskich grobów są tysiące.

W tym roku w związku z trwającą na Ukrainie wojną, chcemy też zawieźć za wschodnią granicę znicze, które będzie można zapalić na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy w niej zginęli, a są pochowani między innymi na Cmentarzu Łyczakowskim.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności