• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rzeszowskie Święto Niepodległości pod nowym pomnikiem marszałka Piłsudskiego

18:05, 11.11.2019
  Aktualności
Rzeszowskie Święto Niepodległości pod nowym pomnikiem marszałka Piłsudskiego Główne, wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbyły się w Rzeszowie. Wydarzeniem było odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji na Placu Wolności zebrały się tysiące osób: mieszkańcy Rzeszowa, przedstawiciele władz i samorządów, ale też Podhalańczycy, piłsudczycy i Strzelcy.

Główne, wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbyły się w Rzeszowie. Wydarzeniem było odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji na Placu Wolności zebrały się tysiące osób: mieszkańcy Rzeszowa, przedstawiciele władz i samorządów, ale też Podhalańczycy, piłsudczycy i Strzelcy.

Rzeszowskie Święto Niepodległości pod nowym pomnikiem marszałka Piłsudskiego
Rzeszowskie Święto Niepodległości pod nowym pomnikiem marszałka Piłsudskiego

Podziel się:   Więcej
Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Przewodniczył jej biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii ksiądz Sławomir Zych mówił jak ważna jest bezinteresowna służba Ojczyźnie przypominając tzw. mały dekalog polskości.

- Pierwsza prawda - jestem Polakiem, prawda druga - wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Prawda trzecia - Polak Polakowi jest bratem, prawda czwarta - Polak narodowi służy, prawda piąta - Ojczyzna jest naszą matką.

Główna część uroczystości odbyła się na Placu Wolności. Już przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że jest on symbolem odrodzonej Polski ale tych wszystkich, którzy w umiłowaniu wolności nieustannie i niestrudzenie walczyli o niepodległą ojczyznę.

- Odzyskana 11 listopada 1918 roku była dziełem całego narodu, tysięcy ludzi pełnych pasji, dążeń idei i emocji ludzi, którzy uparcie zmierzali do upragnionego celu, ludzi gotowych iść na kompromis w imię wspólnego dobra jakim jest niepodległa Ojczyzna.

Marszałek województwa Władysław Ortyl przypomniał, że tegoroczne obchody otwierają kolejny rozdział historii niepodległej Polski. Rozdział, w którym niezmiennie ważne, tak jak dla poprzednich pokoleń Polaków jest pielęgnowanie pamięci i tradycji. Bo to - jak podkreślał - fundament naszego patriotyzmu. Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego to dowód na to, że ciągle tak jest.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika Marszałka Piłsudskiego przede wszystkim Społecznemu Komitetowi jego budowy.

- W sensie symbolicznym Józef Piłsudski jeden z Ojców polskiej niepodległości zawitał do Rzeszowa, w którym spoczywa płk Leopold Lis-Kula. Od dzisiaj obie postacie są upamiętnione w Rzeszowie pomnikami, niech będą one symbolem gorącego patriotyzmu i niezłomnej służby Ojczyźnie.

Częścią obchodów był tradycyjnie już apel pamięci i salwa honorowa. Wcześniej kilkanaście osób, które w różny sposób zaangażowały się w budowę pomnika zostało odznaczonych złotymi Krzyżami Związku Piłsudczyków. A w uroczystościach wzięły udział tysiące osób.

Uroczystości zakończyła defilada. Oddziały Podhalańczyków, Strzelców i Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też kompanie reprezentacyjne Policji, Straży Pożarnej i Granicznej oraz Służby Więziennej przemaszerowały ulicą Piłsudskiego.
 
 
 
...
 
źródło: Aktualności